Revanşă amînată

Handbal (f) / LN-3: Universitatea Jolidon Cluj - CS Tomis 35-28

Sport 10 Septembrie 2007 / 00:00 707 accesări

După jocul excelent din partida cu “galacticele” de la Oltchim Rm.Vîlcea, elevele lui Dumitru Muşi au sperat să dea lovitura la Cluj, unde au întîlnit ieri formaţia gazdă, Universitatea Jolidon, într-o partidă contînd pentru etapa a treia a Ligii Naţionale. Optimismul constănţencelor se baza şi pe faptul că din echipa ardeleană lipsea Carmen Amariei, care a refuzat să mai joace pentru Universitatea, dar şi pe rezultatele înregistrate de cele două formaţii în acest debut de sezon. Începutul meciului părea să confirme afirmaţiile antrenorului Tomisului, care declarase că cele două grupări sînt de valoare apropiată. După primele cinci minute scorul era egal, 5-5, însă a venit o perioadă de dominare a gazdelor, care, ajutate de intervenţiile senzaţionale ale portarului Cristina Cucuian s-au desprins la cinci goluri, 9-4. Pînă la pauză, formaţia de pe litoral nu a mai putut recupera, astfel că Universitatea a intrat cu un avantaj consistent la vestiare, 19-13. În repriza secundă, Tomis s-a luptat de la egal la egal cu ardelencele, dar nu a putut decît să limiteze proporţiile scorului, înregistrînd a doua înfrîngere din acest sezon, 35-28. În formaţia de pe litoral şi-a făcut debutul la Cluj pivotul Alexandra Iovănescu, al cărui transfer de la Universitatea Timişoara a fost rezolvat în cursul săptămînii trecute. U Cluj: Cucuian 15 intervenţii (5x7m) - Senocico 12, Bîrsan 9, Busuioceanu 8, Gherman 2, Paraschiv 2, Dincă 2; Tomis: Rombescu 7, Cazacu 2 - Druţu 8, Mateescu 7, Pîrîianu 4, Grigore 3, Dospin 3, Ştefan 1, Georgescu 1, Iovănescu 1. Partida a fost arbitrată de cuplul de arbitri Robert Harabagiu şi Silviu Stănescu din Moreni. Celelalte meciuri ale etapei: HC Zalău - HCM Roman 24-20, Rulmentul Braşov - Oţelul Galaţi 29-21, HCM Baia Mare - Cetate Deva 30-26, CSM Sf.Gheorghe - Dunărea Brăila 24-43, Oltchim Rm.Vîlcea - HCM Hidroconcas Buzău 38-22. Clasament: 1.Oltchim 6p (106-69); 2.Rulmentul 6p (87-69); 3.Dunărea 4p (98-72); 4.U Cluj 4p (89-81); 5.HCM Baia Mare 4p (78-82); 6.Rapid 2p (58-58); 7.Oţelul 2p (54-55); 8.HCM Roman 2p (72-73); 9.HC Zalău 2p (79-88); 10.Tomis 2p (78-88); 11.Buzău 2p (75-92); 12.Cetate Deva 0p (50-59); 13.CSM Sf.Gheorghe 0p (70-108).