Rezultat anulat în Cupa EHF la handbal masculin

Handbal masculin / Cupa EHF, turul al doilea preliminar

Sport 18 Octombrie 2017 / 17:19 346 accesări

Situație nemaiîntâlnită în handbalul european. Echipa islandeză FH Hafnarfjordur trebuie să se deplaseze din nou în Rusia, pentru a fi stabilită formația calificată în turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin. Motivul? Federația Europeană de Handbal (EHF) a admis contestația echipei ruse Sankt Petersburg HC, după ce oficialii partidei retur nu au știut că, în caz de egalitate, regulamentul competiției prevede executarea loviturilor de departajare de la 7 metri și nu disputarea de prelungiri. Rezultatul final al meciului retur din Rusia, din turul al doilea preliminar, a fost 37-33 pentru Sankt Petersburg, la finalul celor 60 minute regulamentare de joc din manșa secundă scorul fiind 32-27 pentru ruși, același scor înregistrat și în prima manșă câștigată de Hafnarfjordur. Arbitrii și observatorii EHF au impus însă disputarea prelungirilor și nu executarea directă a loviturilor de departajare. Astfel, islandezii, care au pierdut la un gol mai puțin față de rezultatul din tur, au sărbătorit calificarea, dar EHF a anulat rezultatul din prelungiri și a impus executarea loviturilor de la 7 metri pentru stabilirea câștigătoarei și a echipei calificate. Toate costurile vor fi suportate de EHF, iar data la care vor fi executate aruncările de la 7 metri va fi stabilită de forul european de profil. Formația islandeză poate face apel la această decizie până joi, 19 octombrie. Slovacii de la Tatran Presov așteaptă acum să afle adversara din turul al treilea preliminar, ultimul înaintea fazei grupelor din Cupa EHF.