România a învins Belarus la fete, cu 2-0, băieţii, doar 1-1

Liga Europeană la volei

Sport 14 Iunie 2011 / 00:00 549 accesări

Naţionala României de volei feminin a învins la Minsk selecţionata similară a Belarus, în ambele partide disputate pe parcursul weekend-ului în Liga Europeană. În prima întâlnire, de sâmbătă, meciul a fost tranşat abia în setul decisiv, 15:13. Fetele noastre şi-au făcut singure meciul greu, printr-o serie interminabilă de erori. De nerecunoscut în primul set - 20:25 şi acuzând oboseala celei de-a doua deplasări consecutive cu câte două avioane schimbate (după cea de săptămâna trecută, în estul extrem al Turciei), româncele şi-au revenit în al doilea set (25:19) dar au cedat din nou, 22:25, pentru a egala cu lejeritate la 2 (25:16!). Astfel, România, cu Nneka Onyejewke, în prim plan, secondată de liberoul Nicoleta Manu şi doar pe alocuri de jucătoarea Tomisului, Alexandra Trică şi de căpitanul Alina Albu, a obţinut două puncte preţioase, în faţa unui adversar dificil, aflat pe teren propriu dar, din fericire pentru noi, inconstant. De la echipa CV 2004 Tomis Constanţa, pentru România au mai evoluat Cristina Cazacu şi Diana Neaga (bine). O a doua victorie a venit mult mai lejer duminică (3:0), cu Alina Albu în mare formă, setul al treilea fiind şi cel mai dificil din ambele întâlniri (28:26). Cele două victorii au readus România în calculele pentru turneul final din iulie, de la Istanbul. Team managerul Cristian Zgabercea s-a declarat mulţumit de rezultat, dar a precizat că adevăratul test pentru fetele noastre va fi la sfârşitul acestei săptămâni, la Constanţa, în faţa liderului grupei, Turcia.

Naţionala masculină a impresionat sâmbătă, în primul meci, printr-un joc puternic şi exact, constănţeanul Voinea, Bartha şi căpitanul Olteanu făcând în final diferenţa (3:1). Al doilea meci, cel de duminică, s-a dovedit a avea un alt istoric, bieloruşii câştigând la mare luptă seturile 1 şi 3, al doilea fiind adjudecat lejer de români. Setul al patrulea a fost şi ultimul, Belarus obţinând revanşa cu un scor identic: 3:1. România păstrează însă şanse - cel puţin teoretice - pentru câştigarea grupei şi calificarea în turneul final din Slovacia.

Rezultate - sâmbătă: Belarus - România 2:3 (25:20, 19:25, 25:22, 16:25, 13:15) - feminin şi Belarus - România 1:3 (23:25, 23:25, 27:25, 23:25) - masculin; duminică: Belarus - România 0:3 (21:25, 17:25, 26:28) - feminin şi Belarus - România 3:1 (25:20, 17:25, 25:21, 25:21) - masculin.