România a mai obținut două medalii la scrimă, aur și argint

Jocurile Europene de la Baku

Sport 27 Iunie 2015 / 00:00 529 accesări

Scrima a salvat bilanțul României la Jocurile Europene de la Baku! La competiția care se va încheia duminică, în Azerbaidjan, tricolorii au mai obținut vineri două medalii: aur pentru echipa feminină de spadă și argint pentru echipa masculină de sabie. După întrecerile de vineri, țara noastră a ajuns la 12 medalii, trei de aur, cinci de argint și patru de bronz, cu care ocupa locul 16 în ierarhia generală.

Cronologic, primele care au evoluat în finală au fost fetele din echipa de spadă, formată din Ana Maria Brînză, Simona Gherman, Simona Pop şi Amalia Tătăran. În ultimul act, România a învins Estonia cu 31-25, după ce în semifinală eliminase Rusia, scor 31-24. A fost o reeditare a finalei de la Campionatele Europene de la Montreux, de la începutul lunii, când tot tricolorele au cucerit aurul, în urma unei victorii cu 45-35. Echipa noastră a intrat direct în semifinale la Baku, unde au participat doar șase formații.

În concursul de sabie masculin pe echipe, echipa României (Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu şi rezerva Mădălin Bucur) a reușit vineri două victorii, 45-34 cu Ungaria în sferturi de finală și 45-44 cu Germania în semifinale. Finala cu Italia a fost extrem de echilibrată, iar Dolniceanu a avut șansa de a înclina balanța în favoarea tricolorilor, așa cum o făcuse și în semifinala cu Germania. La ultimul asalt însă, Massimiliano Murolo a fost mai rapid, iar italienii s-au impus cu 45-44!

România a cucerit în total cinci medalii în concursul de scrimă de la Baku, cele două pe echipe plus trei la individual: aur prin Ana-Maria Brînză (spadă), argint prin Tiberiu Dolniceanu (sabie) și bronz prin Simona Gherman (spadă).

La înot, Robert Glinţă a confirmat că este un demn urmaș al lui Răzvan Florea prin performanțele sale în probele de spate. După locul 7 obținut la sută, Glință s-a calificat în finală și la proba de sprint pur (50 m), însă în ultimul act a terminat pe locul 4, cu 25,80, la nouă sutimi de medaliatul cu bronz! Înotătorul român avusese cel mai bun timp în serii, 25,78, și al patrulea în semifinale, 25,86. Gabriel Sonoc a încheiat seriile de la 200 m liber cu al 46-lea timp, foarte departe de semifinale. La 800 m liber, Bogdan Scarlat a ocupat locul 12, iar Bogdan Petre s-a clasat pe locul 21.

La judo, Cristian Bodîrlău (categoria 81 kg) a fost învins în optimi de Sven Maresch (Germania), după ce anterior trecuse de polonezul Jakub Kubieniec. La 73 kg, Eduard Nicolaescu a fost învins încă din primul meci, de ibericul Kiyoshi Uematsu.

Sâmbătă, în penultima zi a întrecerilor de la Baku, România va fi reprezentată la înot și judo, iar duminică va avea loc festivitatea de închidere a Jocurilor Europene 2015.