România, în play-off-ul CM de handbal masculin

Sport 18 Ianuarie 2010 / 00:00 649 accesări

TRICOLORII ŞI-AU RESPECTAT BLAZONUL. Echipa naţională de handbal masculin a României a reuşit să câştige turneul Grupei a II-a de calificare în play-off-ul Campionatului Mondial din 2011 după ce duminică, în meciul decisiv, a învins, cu 29-26 (15-13), Bosnia Herţegovina. Meciul a început excelent pentru Toma şi compania, care, în min. 7, conduceau cu 4-1. După 15-13 pentru România la pauză, diferenţă datorată în mare măsură şi evoluţiei din nou foarte bune a portarului Popescu, începutul părţii secunde ne-a aparţinut, Jurcă şi Iulian Stamate mărind diferenţa la patru lungimi, 17-13. Stănescu a apărat miraculos două aruncări de la 7m în mai puţin de un minut, Csepreghi şi-a regăsit pofta de gol şi se părea că România se îndreaptă spre o victorie care să-i confirme statutul de favorită. Bosnia nu a cedat însă, a profitat de unele greşeli pe faza noastră de atac şi a revenit în joc. Din fericire, finalul nu a fost unul încins, handbaliştii noştri jucând excelent în ultimele zece minute, iar victoria nu a putut să ne mai scape. Pentru România au jucat: Popescu (17 intervenţii), Stănescu (3 intervenţii); Sabou 5g, Novanc, Csepreghi şi Jurcă - câte 4g; Toma 4g (1x7m), Şania 3g, I. Stamate 2g, Sadoveac, Ghionea şi Fenici - câte 1g, Ciubotariu. Sâmbătă, în partida cu Finlanda, câştigată cu 32-23 (15-11), marcatorii tricolorilor au fost Csepreghi 6g, Şania şi Stamate - câte 5g, Jurcă 4g, Toma, Ghionea şi Novanc - câte 3g, Sadoveac 2g şi Sabou 1g. Rezultate - vineri: România - Marea Britanie 36-27, Bosnia - Finlanda 30-28; sâmbătă: România - Finlanda 32-23, Bosnia - Marea Britanie 44-19; duminică: România - Bosnia 29-26, Finlanda - Marea Britanie 35-21. Clasament final: 1. România 6p; 2. Bosnia 4p; 3. Finlanda 2p; 4. Marea Britanie 0p.

FRANŢA ŞI SUEDIA CALIFICATE DIN OFICIU. La Campionatul Mondial de handbal masculin din 2011 sunt calificate din oficiu două reprezentative, Suedia în calitate de ţară organizatoare şi Franţa, ultima deţinătoare a titlului mondial. Alte trei locuri sunt rezervate pentru formaţiile clasate pe primele trei poziţii la apropiatul Campionat European (19-31 ianuarie, în Austria). Alte nouă naţionale se vor califica în urma partidelor de baraj care vor avea loc pe 12/13 iunie - turul şi 19/20 iunie - returul. Tragerea la sorţi pentru play-off va avea loc pe 31 ianuarie, la Viena.