Rugby Club Judeţean Farul, în semifinalele Cupei României

Sport 14 Octombrie 2006 / 00:00 708 accesări

Pentru al doilea an consecutiv, RCJ Farul Constanţa s-a calificat în semifinalele Cupei României la rugby. Constănţenii au dat piept în sferturi tot cu Politehnica Iaşi, adversara din sezonul trecut, şi au repetat performanţa. Partida disputată vineri, pe stadionul din Focşani, a început într-o notă de echilibru, scorul fiind de deschis de ieşeni dintr-o lovitură de pedeapsă, 3-0. Elevii lui Gheorghe Florea au revenit imediat şi pînă la pauză s-au desprins pe tabela de marcaj, 13-3. La reluare, rugbyştii constănţenii au continuat ofensiva şi la final s-au impus clar, cu 23-10. “A fost o evoluţie mulţumitoare a echipei, chiar dacă se putea şi mai bine. Partida a fost echilibrată şi ambele formaţii au fost preocupate doar de joc“, a declarat antrenorul principal al Farului. Punctele grupării de pe litoral au fost reuşite de Gheară şi Lavric, cîte un eseu, şi Bezuşcu, 2 transformări şi 3 lovituri de pedeapsă. Pentru RCJ Farul au evoluat: Crăciunescu, Bejan, Khositashvili - Mocanu, Gherasim - Carpo, Tavarkiladze, Angheluţă - Shamkaradze, Nechita, B. Panţuru, Gheară, Dumbravă, Lavric - Bezuşcu. Au mai jucat: Toporan, Ceauşu, Codea, R. Panţuru, Silion şi Azaladze. Celelalte meciuri din sferturi se dispută sîmbătă: Contor Zenner Arad - Dinamo; Rulmentul Bîrlad - Remin Baia Mare; Steaua - U. Cluj.