Rugbyștii români au debutat cu victorie la WRNC 2016

Sport 10 Iunie 2016 / 18:04 475 accesări
Florin Vlaicu (la minge) a reușit să marcheze șase puncte în meciul cu Namibia

Echipa națională de rugby a României a câștigat, joi seară, cu scorul de 20-8 (18-0), partida contra Namibiei, în prima etapă a World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, competiție care se desfășoară la București, pe stadionul „Arcul de Triumf”. România a condus cu 4-0 după opt minute, în urma a două lovituri de pedeapsă executate de Florin Vlaicu. În minutul 23, echipei noastre i-a fost acordat un eseu de penalizare, iar cu două minute înainte de finalul reprizei Dumitru a culcat balonul în terenul de țintă advers, ducând scorul la 18-0 pentru România. Vlaicu ratase o lovitură de pedeapsă în minutul 33, trimițând în bara orizontală, apoi a ratat și transformarea eseului lui Dumitru, lovind stâlpul din stânga al buturilor adverse! În startul părții secunde, Vlaicu a urcat scorul la 20-0, tot din penalitate (minutul 68). Namibienii au marcat și ei în minutul 78, prin eseul lui Uanivi și transformarea lui Kotze.

Competiția care a ajuns la a 11-a ediție (a zecea găzduită de România) are câteva reguli noi, folosite experimental de către International Rugby Board. Cele mai importante sunt legate de acordarea punctelor în timpul partidelor: două în loc de trei pentru toate loviturile de picior, șase în loc de cinci pentru un eseu, în vreme ce eseul de penalizare primește automat opt puncte, nemaifiind nevoie de transformare. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi și nu în trei, așa cum era până acum.

În celelalte meciuri ale primei etape, Argentina XV a învins Spania cu punct bonus ofensiv, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obținând punctul bonus defensiv.

Au evoluat pentru România (antrenori Lynn Howells, Rob Moffat și Marius Tincu): Pristaviță (69 Militaru), Turașvili (66 Rădoi), Țăruș (61 Gordaș) - Popîrlan (74 Iurea), Antonescu - van Heerden, Lucaci (51 Ailenei), Burcea-cpt. - Calafeteanu (61 Bratu), Rose - I. Dumitru, Vlaicu, Umaga (71 Balaban), Shennan (62 Onutu) - Fercu. În naționala Namibiei au evoluat și doi foști componenți ai echipei RCJ Farul Constanța: Eugene Jantjies și Darryl De La Harpe.

Etapa a doua, programată luni, cuprinde partidele Argentina XV - Emerging Italy (ora 16.00), Namibia - Spania (ora 18.00) și România - Uruguay (ora 20.00), toate fiind difuzate în direct de Dolce Sport 2.