Rusia este noua campioană olimpică la handbal feminin

21 August 2016 / 07:22 458 accesări

Echipa naţională de handbal feminin a Rusiei a învins, sâmbătă, în meciul împotriva reprezentativei Franţei, scor 22-19, în finala mare de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Brazilia.

Cvadrupla campioană mondială în deceniul trecut a condus în cea mai mare parte a finalei, dar jocul s-a remarcat într-o bătălie extraordinară între cele două apărări. După un început echilibrat, Rusia s-a desprins la 8-4 în minutul 22 şi pe fondul unor ratări foarte mari ale Franţei.

Naţionala pregătită de Krumbholz a redus diferenţa de la 4-8 la 7-8, este adevărat, şi pe fondul unei superiorităţi numerice A doua în repriza secundă, când Franţa a egalat de la 10-14 la 14-14, după o evoluţie foarte bună a centrului Alison Pineau, fosta handbalistă de la HCM Baia Mare.

Dar Rusia a stăpânit tot timpul situaţia, având în echipă jucătoare cu personalitate, care şi-au asumat acţiuni personale. În faţa unei apărări aglomerate în zona centrală, Rusia nu a putut miza pe interii de gabarit din lot, ci a mers pe mâna unei handbaliste de numai 1.62 metri, Anna Vyakhireva, care a făcut adevărate minuni în repriza secundă. La 14-14, a fost momentul cheie al partidei, când Rusia a marcat de trei ori consecutiv şi a decis practic noua campioană olimpică.

Rusia a jucat la o intensitate foarte ridicată în toate cele 60 de minute, iar pe final a dat senzaţia că şi-a dominat adversara şi din punct de vedere al pregătirii fizice. Trefilov a avut mai multe schimbări la dipsoziţie, de valori apropiate, faţă de Krumbholz, care a rămas şi fără Lacrabere în ultima parte a jocului.

S-a terminat 22-19 pentru Rusia, care a obţinut prima medalie de aur la Jocurile Olimpice, după ce s-a divizat Uniunea Sovietică. Norvegia a cucerit medaliile de bronz, după o victorie, scor 36-26, cu Olanda. Naţionala României a încheiat competiţia pe locul 9.