Săgeata a revenit pe podium

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: SĂGEATA NĂVODARI - CS BALOTEȘTI 1-0

Sport 17 Noiembrie 2014 / 00:00 593 accesări

Fără trei piese importante - Muzac, suspendat, Vezan și Deletic, ambii accidentați -, Săgeata Năvodari a reușit să stopeze seria rezultatelor nefavorabile și a câștigat sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0 (Guerra 38), în fața celor de la FC Balotești, în etapa a 13-a a Ligii a II-a la fotbal. Unicul gol a fost marcat de golgheterul Emilio Guerra, care a revenit în postura de titular după o pauză de două luni, cauzată de o accidentare, și a evoluat cu o cască pe cap pentru a se proteja de eventuale lovituri. Atacantul spaniol a finalizat, în min. 38, o fază pornită de la Fl. Pătrașcu, care l-a lansat perfect pe M. Chițu, iar mijlocașul năvodărean a pasat perfect în fața porții. Același Guerra a mai avut două oportunități de a înscrie, dar a fost blocat de portarul oaspeților. Partida nu a fost una la discreția gazdelor, întrucât CS Balotești a dat o replică peste așteptări, reușind să pună probleme defensivei grupării de pe litoral, în special prin Chiacu, fostul jucător al gazdelor. În repriza secundă, echipa pregătită de Gică Butoiu a reușit să „înghețe” jocul, chiar dacă l-a pierdut în min. 52 pe Fl. Pătrașcu, care a ieșit accidentat. „Este o victorie muncită. Știam că va fi un meci greu, iar condițiile meteo, cu vânt foarte puternic, ne-au pus probleme. Mă bucur că am marcat în prima repriză și, chiar dacă am jucat mai slab decât în meciurile anterioare, am luat trei puncte”, a spus Butoiu.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Gheorghe Butoiu): Albuţ - Cîrjă, Fl. Pătraşcu (52 I. Ursu), R. Damian, Bruno - Cervera, Stana - Eloy (82 Vieru), Cr. Ganea, M. Chiţu (80 Vagner) - Guerra; CS Balotești (antrenor Tudorel Dumitru): C. Tănase - Lupaşcu, Flămânzeanu, L. Ion, N. Filip - Dobrescu (60 Corcoveanu), Butică (86 Anghelescu), I. Sandu, Marinaş - Chiacu (71 Gojnea), B. Oprea. Au arbitrat: Arbitri: Cătălin Buşi (Rm. Vîlcea) - Dragoş Baluna şi Cosmin Vatamanu (ambii din Bucureşti).