Săgeata Năvodari, cu un pas în Liga 1

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 25-a: SĂGEATA NĂVODARI - DELTA TULCEA 1-0

Sport 09 Mai 2013 / 00:00 845 accesări

Visul celor de la Săgeata Năvodari de a evolua în Liga 1 la fotbal este aproape să se îndeplinească, după ce echipa pregătită de Mihai Guliu a învins ieri, cu scorul de 1-0 (Tigoianu 63), în derby-ul etapei a 25-a a Ligii a II-a, principala contracandidată la ocuparea locului secund în clasamentul Seriei 1, Delta Tulcea. Aproape 3.000 de năvodăreni au venit pe stadionul “Flacăra” să-şi susţină favoriţii şi au fost martorii unei lupte dure, presărată cu momente dramatice. Gazdele au început mai bine şi au ratat trei mari ocazii în prima repriză. Mai întâi, Tigoianu a şutat prea slab din 8 m şi Stoicescu a reţinut, apoi Diaby a trimis un trasor pe lângă bară. Tot mijlocaşul ivorian a irosit cea mai mare oportunitate de a marca, mingea trimisă din careu fiind respinsă de Stoicescu de sub transversală. Oaspeţii au replicat abia cu trei minute înainte de pauză, când şutul lui D. Florea a trecut milimetric pe lângă vinclu. Repriza secundă a început cu o mare ocazie a năvodărenilor, Stoicescu respingând mingea trimisă la colţul lung de Vezan. Echilibrul numeric din teren s-a rupt în min. 54, când Filip a încasat aiurea al doilea galben şi a fost trimis la vestiare. Chiar şi aşa, Săgeata a dat lovitura în min. 63, când Zaharia a prelungit cu capul până la Tigoianu, care a preluat pe piept şi a trimis mingea, din foarfecă, lângă bara din stânga lui Stoicescu. În inferioritate numerică, gazdele s-au apărat admirabil, cu veteranul Zaharia alergând ca-n tinereţe şi cu Vezan făcând presing la mijlocul terenului. Reduta năvodăreană a rezistat până la final, în ciuda arbitrajului potrivnic al centralului Andrei Chivulete, care a acordat oaspeţilor nenumărate lovituri libere şi a renunţat şi la copiii de mingi. Fluierul de final a dat frâu bucuriei, iar Săgeata începe să vadă din ce în ce mai bine lumina primei ligi.

„Este o victorie mare, iar băieţii au fost extraordinari ca atitudine, în special după ce am rămas în inferioritate numerică. M-am gândit că dacă marcăm ne vom mobiliza şi mai tare, şi aşa s-a întâmplat. Mai sunt câteva meciuri grele, dar depinde doar de noi să promovăm”, a spus antrenorul Mihai Guliu.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Mihai Guliu): Gordin - I. Filip, Goşa, Fl. Popa, Aniţoiu - Diaby, Vezan, V. Apostol, Ologu (57 Sg. Bar) - D. Zaharia (90+4 Bozeşan), Tigoianu (77 Şicu); Delta (antrenor Erik Lincar): Stoicescu - V. Creţu, Al. Iacob, Scarlat, Mansur - C. Neagu (66 Nanu), N. Creţu (59 Postelnicu), Ad. Ionescu (73 Ursu), Cîju, Dragu - D. Florea. Cartonaşe galbene: Filip 2, Vezan, Apostol, Zaharia, Şicu / V. Creţu, Scarlat, Mansur. Cartonaşe roşu: Filip (min. 54). Marcator: Tigoianu (min. 63). Au arbitrat: Andrei Chivulete (Bucureşti) - Iulian Radu (Bucureşti) şi Florin Neacşu (Cîmpulung Muscel).