Săgeata se impune pe final și redevine lider

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 5-a: SĂGEATA NĂVODARI - SC BACĂU 2-1

Sport 29 Septembrie 2014 / 00:00 557 accesări

Săgeata Năvodari a susținut duminică, pe teren propriu, al treilea meci într-o săptămână și a fost foarte aproape să înregistreze trei partide la rând fără victorie, după 2-2 la Suceava, în campionat, și 0-3 cu FC Viitorul, la Năvodari, în Cupa României. Năvodărenii au jucat pe teren propriu cu SC Bacău, în etapa a 5-a a ligii secunde, și au câștigat cu 2-1, printr-un gol marcat de Cristian Ganea, în min. 80! Evoluția celor două formații a fost influențată destul de mult de vântul puternic, ce i-a avantajat în prima repriză pe jucătorii gazdelor. Aceștia și-au creat mai multe ocazii de gol, ratate de Stana și Srdic, au avut câteva cornere rămase fără rezultat și au deschis scorul în min. 19, când Sascău l-a faultat pe Srdic la marginea careului. Penalty-ul a fost executat de Vezan, portarul Petrariu a respins, însă căpitanul gazdelor a fost atent și a trimis în plasă. În repriza secundă, oaspeții au știut să profite de avantajul vântului și au egalat în min. 58, când Mihălăchioaie a pătruns pe dreapta, a centrat în 6 m și noul intrat Rusu a marcat cu capul la prima atingere de balon! A urmat o dominare sterilă a Săgeții, concretizată doar prin șuturi slabe și centrări previzibile. În ultimul sfert de oră, formația antrenată de Cătălin Anghel a presat continuu și și-a confirmat statutul de favorită la promovare. Ocaziile lui Damian (min. 75) și Srdic (min. 77, scăpat singur cu portarul a șutat în brațele acestuia!) au anunțat golul victoriei, reușit de Cristian Ganea, în min. 80, după o splendidă acțiune personală. 2-1 pentru Săgeata - scor final, iar năvodărenii au trecut pe primul loc al clasamentului, cu două puncte peste Rapid CFR Suceava și cu trei peste Academica Argeș Pitești.

„Trebuia să marcăm mai multe goluri în prima repriză, când am fost peste adversari. Remarc pentru jocul de astăzi grupul, echipa și îi felicit pe jucători pentru că au avut puterea să lupte până la capăt. Am luat cele trei puncte și asta e cel mai important”, a declarat Cătălin Anghel, antrenorul gazdelor, după meciul de ieri.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Albuț - Cîrjă, Fl. Pătrașcu, Damian, Bruno Bravim - Stana, Cervera Hernandez - Gorovei (74 Eloy Rodrigues), Vezan (90+1 Bărbulescu), Cr. Ganea (84 Muzac) - Srdic; SC Bacău (antrenor Cristian Popovici): Petrariu - Mihălăchioaie, Adăscăliței, Burcă, Sascău (80 Luncanu) - Taban - Vraciu, Cl. Tudor (83 L. Dumitru), Hurdubei - Curiliuc (57 Bg. Rusu), Bg. Ungureanu. Cartonașe galbene: Pătrașcu, Cr. Ganea, Cîrjă, Albuț. Au arbitrat: Adrian Illyes (Ploiești) - Cosmin Vătămanu (București) și Mihai Necula (București).