Săgeata Stejaru - Municipal Constanţa, finala Trofeului “Telegraf”

Trofeul “Telegraf”, ediţia a 23-a

Sport 10 Martie 2014 / 00:00 2914 accesări

Considerate principalele favorite la calificarea în marea finală a ediţiei a 23-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din ţară rezervat veteranilor, formaţiile FC Constanţa şi Club 29 Constanţa, deţinătoarea trofeului, au fost eliminate în sferturile de finală. Sâmbătă, la Sala Sporturilor din Constanţa, partidele din sferturi au fost extrem de disputate, în trei dintre ele rezultatul stabilit la pauză fiind consemnat şi la final. Meciul zilei a fost Municipal - Club 29, o adevărată finală prin ambiţia şi dăruirea jucătorilor pentru victorie. Municipal a condus cu 2-0 şi 3-2, Club 29 egalând de fiecare dată. Cum în prelungiri nu s-a înscris, calificarea în penultimul act s-a decis după executarea loviturilor de la 7 m. Municipal a ratat prima, iar Club 29 a beneficiat de lovitura decisivă. Mingea şutată de Viorel Farcaş a lovit bara transversală, s-a mai executat câte o lovitură, Poşircă a ratat şi Municipal a făcut pasul în semifinale. La Municipal am consemnat debutul lui Alexandru Iliuciuc la Trofeul “Telegraf”, fostul portar al Farului contribuind din plin la calificare. Cele patru meciuri din sferturi au fost arbitrate de Sorin Gherasim şi George Lazer.

Duminică, prima semifinală, dintre Săgeata Stejaru şi CFR Constanţa, a fost pe muchie de cuţit. CFR a fost de două ori în avantaj, dar Săgeata nu a renunţat şi golul superb reuşit de Florin Săraru a decis echipa care va lupta pentru câştigarea trofeului. A doua semifinală a fost fără istoric, Municipal rezolvând rapid problema calificării în ultimul act în duelul cu Sian Image, revelaţia actualei ediţii. Semifinalele au fost arbitrate de Cătălin Toader şi Sorin Gherasim.

Turneul este organizat de cotidianul “Telegraf”, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.