Şapte medalii pentru CS Farul în prima zi a CN de atletism

Sport 11 August 2011 / 00:00 617 accesări

Prima zi a Campionatelor Naţionale de atletism rezervate seniorilor, desfăşurate pe stadionul “Iolanda Balaş” din Bucureşti, a adus şapte medalii pentru sportivii de la CS Farul Constanţa. Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea), campioana europeană de tineret, a confirmat statutul de mare speranţă a atletismului românesc şi s-a impus fără probleme în proba de 100 m, cu 11.38 secunde, fiind cu peste jumătate de secundă mai rapidă decât următoarea clasată. Tot cu medalia de aur s-a ales şi Cornel Bănănău (antrenor Marian Ciser), în proba de 110 m garduri, cronometrat cu timpul de 14.32 secunde. Proba de triplusalt feminină a fost extrem de spectaculoasă, trei sportive constănţene luptându-se pentru supremaţie cu Adelina Gavrilă, campioana naţională. Din păcate, niciuna nu a reuşit să răstoarne calculele hârtiei, cea mai aproape fiind Cristina Toma (antrenor George Pomaski), care a cucerit medalia de argint, cu o săritură de 14,07 m. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Cristina Bujin (antrenor Luminţa Dragomir), cu 14,00 m, dar niciuna nu a reuşit să-şi atingă obiectivul şi să îndeplinească baremul pentru Campionatul Mondial din Coreea de Sud. Poziţia a patra i-a revenit Cristinei Spătaru (antrenor Lenuţa Dragomir), care a sărit 13,51 m la prima competiţie importantă după revenirea în activitatea competiţională. La triplusalt masculin, desfăşurat fără Marian Oprea, cel mai bun atlet român al momentului, Adrian Dăianu (antrenor Lenuţa Dragomir) a făcut un concurs peste aşteptări şi s-a ales cu medalia de bronz, după o săritură de 13,97 m. Tot medalie de bronz a cucerit şi Iulian Geambazu (antrenor Cătălin Ganera), în proba de 400 m, după ce a terminat cursa în 47,97 secunde. Palmaresul constănţenilor a fost întregit de medalia de argint cucerită de ştafeta 4x100 m a CS Farul, alcătuită din Cristian Coca, Adrian Dăianu, Bogdan Ţucă şi Cristian Vulcu. Aseară au avut loc şi celelalte finale, în care gruparea de pe litoral avea ca obiectiv obţinerea a cel puţin două medalii de aur.