S-au stabilit sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin

28 Martie 2016 / 13:08 384 accesări

Echipa PPD Zagreb din Croația a reușit surpriza optimilor de finală din Liga Campionilor la handbal masculin, după ce a trecut de liderul campioantului din Germania, Rhein Neckar Lowen.

În manșa tur disputată în Croația, echipa germană s-a impus cu scorul de 24-23. Returul a fost echilibrat și s-a decis în ultimele secunde de joc. Croații de la PPD Zagreb s-au impus cu scorul de 31-29 și au obținut calificarea între cele mai bune opt echipe din handbalul european la nivel de cluburi.

Campioana Europei din urmă cu două sezoane, echipa germană Flensburg Handewitt a eliminat vicecampioana Franței, Montpellier, în optimile de finală. Germanii antrenați de Ljubomir Vranjes au câștigat ambele manșe la un singur gol: 28-27 în Franța și 31-30 în Germania.

Cel mai așteptam duel din faza sferturilor de finală va fi cel dintre germanii de la THW Kiel și campioana en-titre a Europei, Barcelona. Formația catalană nu a evoluat în optimile de finală, conform noilor reglementări din Liga Campionilor, după ce a câștigat grupa de opt echipe din care a făcut parte. În schimb, germanii de la THW Kiel au eliminat formaţia maghiară Pick Szeged, în optimi, după 29-33 în Ungaria, în manșa tur și 36-29 în Germania, în retur.

Manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor se va disputa pe 20 aprilie, în timp ce returul va avea loc o săptămână mai târziu.