SCM Craiova, în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin

Sport 12 Martie 2018 / 10:02 963 accesări

Calificare spectaculoasă reuşită de echipa de handbal feminin SCM Craiova în penultimul act al Cupei EHF. Formaţia olteană a câştigat, sâmbătă, în deplasare, manşa retur a confruntării din sferturile de finală cu echipa rusă Lada Togliatti, cu scorul de 26-23 (14-8), după ce în tur, la Craiova, a cedat cu 23-25 (9-15). Din păcate, duminică, HC Zalău a pierdut, în deplasare, întâlnirea retur cu formaţia turcă Kastamonu Belediyesi GSK, cu scorul de 24-27 (11-16), în manşa retur din sferturile de finală ale Cupei EHF. În tur, HC Zalău a câştigat la limită, pe teren propriu, scor 29-28 (12-15). Antrenorul Gheorghe Tadici, care a fost suspendat două etape de EHF din cauza cartonaşului roşu primit în manşa tur în urma comentariilor la adresa arbitrajului, nu a putut sta pe banca tehnică.

SCM Craiova va întâlni în semifinale chiar pe Kastamonu Belediyesi GSK, meciurile fiind programate la 7 sau 8 aprilie, manşa tur, în deplasare, respectiv la 14 sau 15 aprilie, manşa retur, pe teren propriu.

Deţinătoarea Cupei EHF este echipa rusă Rostov-Don, care a învins sâmbătă, în grupa I principală a Ligii Campionilor, pe CSM Bucureşti, cu scorul de 25-24 (9-12). CSM Bucureşti a încheiat grupa pe locul 3 şi va întâlni formaţia Metz Handball în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, manşa tur pe teren propriu. Celelalte partide din sferturi sunt Buducnost - Gyor, FTC Budapesta - Rostov-Don şi FC Midtjylland - Vardar Sjopje.

Meciurile tur vor avea loc în perioada 6-8 aprilie, iar cele retur o săptămână mai târziu. Câştigătoarele din sferturi se vor califica pentru Turneul Final Four, programat la Budapesta, în zilele de 12 şi 13 mai. Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea în Final Four. În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut s-a clasat pe locul 3.