Serviciu-record reușit de Marius Copil

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 23 Ianuarie 2015 / 00:00 856 accesări

Aflat pe locul 194 în clasamentul ATP, Marius Copil a avut un parcurs de senzație la actuala ediție a Australian Open, dând peste cap toate calculele hârtiei. Tenismanul român a reușit să treacă de calificări și a acces în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem. Mai mult, s-a calificat în turul secund, după ce l-a învins, în primul tur, pe spaniolul Pablo Andujar, clasat pe locul 42 în ierarhia mondială. Drept urmare, sportivul în vârstă de 24 de ani a avut ocazia de a juca ieri, în turul secund, împotriva elvețianului Stan Wawrinka, cap de serie nr. 4 și deținătorul titlului la Melbourne. În ciuda diferenței imense din ierarhia mondială, Copil a dat o replică mult peste așteptări și a pierdut după două ore şi 16 minute, cu scorul de 6-7 (4/7), 6-7 (4/7), 3-6. Arădeanul a stabilit un record în privința serviciului, după ce unul dintre cei 17 ași reușiți a atins 242 km/h, cel mai rapid serviciu la Australian Open după primele trei zile. „A fost un meci destul de greu. Sunt fericit că am câştigat şi mai ales că m-am impus în trei seturi. A fost greu, a fost cald, iar Copil a jucat foarte bine. El a servit la nivel înalt şi a pus mare presiune pe mine. Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar sunt fericit că am învins”, a declarat, la final, Wawrinka. Conform statisticii site-ul oficial al competiţiei, elveţianul a câştigat 108 puncte în meciul cu tenismanul român, în timp ce acesta a făcut doar cu patru puncte mai puţin.

BEGU - DA, OLARU - NU

Calificată în turul al treilea la simplu, Irina Begu își continuă și parcursul la dublu, unde a acces în turul al doilea, alături de Lara Arruabarrena (Spania), cele două trecând, în primul tur, de cuplul chinez Zhaoxuan Yang și Qiu Yu Ye, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-4, după două ore şi opt minute. În turul secund, Begu şi Arruabarrena vor întâlni învingătoarele partidei dintre perechea Yung-Jan Chan / Jie Zheng (Taiwan / China), cap de serie nr. 14, şi cuplul Klara Koukalova / Stefanie Voegele (Cehia / Elveţia). În schimb, Raluca-Ioana Olaru și Tatjana Maria (Germania) au fost învinse în primul tur, cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi nouă minute, de cuplul format din Bethanie Mattek-Sands (SUA) și Lucie Safarova (Cehia).