Simona Halep - Maria Sharapova, în sferturi la Cincinnati

Sport 15 August 2014 / 18:31 182 accesări

Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, va juca, în noaptea de vineri spre sâmbătă, cu Maria Sharapova (locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5), în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari. Halep a trecut în optimi de Lucie Safarova, scor 6-4, 7-5, iar Sharapova a învins-o pe Anastasia Pavliucenkova (locul 25 WTA), scor 6-4, 7-6 (7/2). Simona Halep a afirmat că Sharapova este o mare jucătoare şi vrea să vadă dacă pe această suprafaţă sportiva rusă se va impune din nou. "Joacă foarte bine, va fi o provocare pentru mine. Vreau să joc împotriva ei pentru că vreau să văd dacă pe hard mă va învinge din nou. Dar vreau doar să-mi fac jocul, să fiu agresivă, să deschid unghiurile aşa cum fac mereu şi să fiu foarte concentrată", a declarat Halep. Până în prezent, Halep şi Sharapova s-au întâlnit de patru ori, de fiecare dată impunându-se sportiva rusă. Prima întâlnire dintre cele două sportive a avut loc în turul doi al turneului de la Indian Wells din 2012, Sharapova câştigând cu scorul de 6-3, 6-4. În acelaşi an, dar în primul tur de la Beijing, Sharapova s-a impus cu scorul de 7-5, 7-5. În primăvara acestui an, Maria Sharapova a câştigat finala turneului de la Madrid, organizat de Ion Ţiriac, scorul fiind 1-6, 6-2, 6-3, iar apoi s-a impus în finală la Roland Garros, scor 6-4, 6-7 (5), 6-4.