Sorana Cîrstea a fost eliminată în semifinale la turneul de la Croissy-Beaubourg

01 Aprilie 2016 / 20:35 524 accesări

Tenismena Sorana Cîrstea (locul 147 WTA) a pierdut, vineri, meciul cu Pauline Parmentier (Franţa, 111 WTA), scor 2-6, 1-6, în semifinalele turneului ITF de la Croissy-Beaubourg, Franţa, dotat cu premii totale în valoare de 50.000 de dolari, potrivit site-ului oficial al competiţiei.

Meciul a durat doar 56 de minute, iar franţuzoaica s-a impus categoric. Pe durata partidei, Sorana a avut probleme serioase la serviciu, a comis 3 duble greşeli, iar procentajele au fost mediocre (52% dintre puncte câştigate cu primul serviciu şi 50% dintre puncte cu serviciul 2). Totodată, Cîrstea i-a acordat adversarei 12 şanse de break, pierzându-şi serviciul de 5 ori.

De cealaltă parte, Pauline Parmentier (30 de ani) a servit 4 aşi şi şi-a adjudecat 83% dintre mingile jucate cu primul serviciu. Franţuzoaica nu i-a dat nicio şansă de break româncei. O altă dovadă a faptului că meciul n-a avut istoric este diferenţa clară în privinţa numărului de puncte câştigate: 58-Parmentier, 39-Cîrstea.

Sorana Cîrstea (25 de ani) era favorita cu numărul 7 la câştigarea turneului francez. De cealaltă parte, Parmentier este cap de serie numărul 2 în turneul ITF de la Croissy-Beaubourg. În finală, Parmentier va întâlni învingătoarea confruntării Ivana Jorovic (179 WTA) - Oceane Dodin (locul 160 WTA).

A fost a patra întâlnire directă dintre cele două tenismene. Scorul a devenit 2-2, în condiţiile în care Sorana s-a impus în primul tur la Wimbledon (iarbă), în 2012, şi în finala de la Cagnes-Sur-Mer (zgură), în 2011. Parmentier o mai învinsese pe româncă în 2011, în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon (Marea Britanie).

Pentru participarea în turneul pe suprafaţă dură în sală de la Croissy-Beaubourg, Sorana Cîrstea va primi 36 de puncte în clasamentul WTA.