Spectacol rugbystic oferit de juniorii constănţeni şi francezi

Sport 05 Mai 2014 / 00:00 598 accesări

Sâmbătă, pe stadionul “Mihail Naca“ s-a desfăşurat un meci amical de rugby între formaţiile de juniori sub 19 ani de la LPS “Nicolae Rotaru“ (antrenori Adrian Pllotschi şi Marian Nache) şi Entente Quillan Haute Vallee De L’aude (Franţa) - antrenor Emilian Florea (campion cu RC Farul Constanţa în 1995 şi 1997). S-au disputat două reprize de câte 30 de minute, iar la final, victoria a revenit oaspeţilor, scor 16-12 (11-0), mai determinaţi în special în prima repriză. Punctele formaţiei constănţene au fost reuşite de Alex Alexandru şi Cristian Strătilă - câte 1e şi Adrian Rusu - 1 tr. „A fost un foarte bun prilej de a ne testa forţele împotriva unei echipe dintr-un campionat puternic, mai ales că pentru noi urmează întâlnirile din cadrul Campionatului Naţional. Ne-au lipsit patru jucători aflaţi la lotul naţional care participă la Campionatul European, însă pentru noi a contat experienţa unei astfel de confruntări. A fost, de altfel, primul meci internaţional pentru aceşti copii“, a mărturisit antrenorul Adrian Pllotschi. Pentru LPS “Nicoale Rotaru“ au evoluat: Alexandru Toader, Bogdan Cornei, Răzvan Sima, Ionuţ Florea, Silviu Braşoveanu, Valentin Niţă, Andrei Tarcan, Cristian Strătilă, Claudiu Popoaia, Adrian Rusu, Florin Porumb, Ciprian Grigoraş, Ionuţ Chiriac, Florin Poteleau şi Alex Alexandru. Au mai intrat: Florin Barbu, Marius Greceanu, Andrei Damian, Răzvan Calut, Alexandru Sidorof, Remus Dache.

UN NOU MECI Astăzi, de la ora 16.00, Entente Quillan Haute Vallee De L’aude va disputa un nou meci de pregătire la Constanţa, împotriva celor de la Cleopatra Mamaia (în prima repriză, antrenor Nicolae Mocanu) şi CS Tomitanii Constanţa (repriza secundă, antrenor Cristian Cojocaru). Dacă nu va ploua, meciul se va disputa pe stadionul “Mihail Naca“, în caz contrar acesta urmând să aibă loc pe terenul de la Cleopatra (Badea Cârţan) sau la Năvodari.