Speranțele României au pierdut și în fața Bulgariei la Balcaniada de volei

Volei / Campionatul Balcanic masculin rezervat speranțelor

Sport 29 Iulie 2014 / 00:00 1010 accesări

Astăzi, la Ankara, se va încheia Campionatul Balcanic de volei masculin rezervat speranţelor (jucători născuţi în 1999 şi mai tineri), la care participă şase echipe. Naţionala României, antrenată de Mircea Dudaș și Radu Began, este încă în grafic, deși a înregistrat ieri a doua înfrângere, 2:3 cu Bulgaria, după 12:15 în setul decisiv! „A fost un meci foarte echilibrat, cu seturi lungi, în care bulgarii s-au dovedit mai atenți pe finalurile de set. În ultimul s-a mers cap la cap până la punctul 10, după care ei s-au desprins”, a declarat Serhan Cadâr, directorul executiv al Club Volei Municipal Tomis Constanța, care este conducătorul delegației României ce a făcut deplasarea în capitala Turciei. Ambii jucători de la CVM Tomis Constanța prezenți la Ankara au evoluat în această partidă: Ovidiu Darlaczi a fost titular, iar Levin Izet a intrat pe teren din postura de rezervă. România va întâlni astăzi Bosnia & Herțegovina, în ultimul său meci la această Balcaniadă.

NAȚIONALA DE CADETE, PENULTIMA LA KAZANLÎK. Duminică s-a încheiat și Balcaniada rezervată cadetelor (jucătoare născute în 1997 şi mai tinere), care a avut loc la Kazanlîk (Bulgaria) și a fost câștigată de Turcia, formație care a obținut patru victorii din tot atâtea posibile. Naționala României s-a clasat pe locul 4, penultimul, după ce în ultima zi a învins Grecia, cu 3:0.