Speranțele României, medalii de bronz la Balcaniadă

Volei / Campionatul Balcanic masculin al speranțelor

Sport 30 Iulie 2014 / 00:00 641 accesări

La Ankara s-a încheiat ieri Campionatul Balcanic de volei masculin rezervat speranţelor (jucători născuţi în 1999 şi mai tineri). Au participat şase echipe, care au jucat fiecare cu fiecare, iar naţionala României s-a clasat pe locul al treilea, la egalitate cu Bulgaria, medaliata cu argint, care a beneficiat însă de avantajul de a fi obținut mai multe victorii (patru, față de trei ale echipei noastre). Ieri, în ultima zi a competiției, formația antrenată de Mircea Dudaș și Radu Began a învins Bosnia & Herțegovina, cu scorul de 3:0 (25:19, 25:10, 25:10). Din lotul național deplasat în Turcia au făcut parte și doi jucători de la Club Volei Municipal Tomis Constanța, Ovidiu Darlaczi (căpitanul echipei naționale, a purtat numărul 7 pe tricou) și Levin Izet (nr. 13). Competiția a fost câștigată de Turcia (15p), urmată de Bulgaria (10p), România (10p), Serbia (7p), Bosnia & Herțegovina (2p) şi Moldova (1p).