Steaua se pregăteşte de finală

Fotbal / Cupa României, semifinale, manşa tur

Sport 28 Martie 2014 / 00:00 633 accesări

Disputată aseară, pe Arena Naţională din Bucureşti, confruntarea dintre Steaua şi Dinamo, din manşa tur a semifinalelor Cupei României-Timişoreana la fotbal, s-a încheiat cu victoria Stelei, scor 5-2. După ce Dinamo a egalat, steliştii au lovit decisiv până la pauză, de trei ori în numai opt minute, portarul Bălgrădean fiind un simplu spectator. În repriza a doua fiecare echipă a mai punctat câte o dată, astfel că avantajul de trei goluri al Stelei este unul liniştitor pentru accederea în finală. Au evoluat - Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii (cpt.), Sânmărtean - Adi Popa (60 G. Iancu), N. Stanciu (46 Keşeru), Cr. Tănase - Chipciu (69 Piovaccari); Dinamo (antrenor Flavius Stoican): Bălgrădean - L. Rus, Dr. Grigore (cpt.), Durimel, C. Grecu - Bărboianu, Elton, Boubacar (73 S. Filip) - V. Lazăr, Ţucudean (54 Bilinski), D. Rotariu.

Rezultate - miercuri: Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu 0-0 - returul la 16 aprilie; joi: Steaua Bucureşti - Dinamo Bucureşti 5-2 (Latovlevici 22, Varela 39, Chipciu 43. Cr. Tănase 45+2, Keşeru 76 / D. Rotariu 32, V. Lazăr 53) - returul la 17 aprilie.