Steaua, triumfătoare în Cupa României

Fotbal / Finala Cupei României-Timişoreana: STEAUA BUCUREŞTI - DINAMO BUCUREŞTI 2-1

Sport 26 Mai 2011 / 00:00 671 accesări

Aşa cum s-a întâmplat şi în 1989, în precedenta finală a Cupei României disputată la Braşov, Steaua a câştigat duelul cu Dinamo. Aseară a fost 2-1 (N. Dică 24, Bărboianu 50-autogol / Torje 33) pentru Steaua, Ioan Andone, aflat pe bancă, fiind învins de Cosmin Olăroiu, care a stat în tribuna oficială. Partida a început în forţă, Torje trimiţând balonul în bara transversală în min. 2, iar peste două minute arbitrul Marius Avram nu a acordat un penalty clar pentru Steaua, după ce Moţi l-a faultat în careu pe Nicoliţă. Acelaşi Moţi a fost iertat de eliminare în prima repriză de Avram, care i-a acordat doar un cartonaş galben fundaşului dinamovist. Scorul a fost deschis de Nicolae Dică, în min. 24, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, iar după ratarea lui Bilaşco, din min. 28, Dinamo a egalat prin Torje, în min. 33, tot dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. La ambele goluri cei doi portari, Bălgrădean şi Tătăruşanu, au greşit, fiind păcăliţi de soluţiile alese de cei doi marcatori. La pauză a fost 1-1, iar în min. 50, autogolul lui Bărboianu a adus din nou Steaua în avantaj, dar şi mult doritul trofeu în Ghencea, pentru că până la final tabela de marcaj a rămas nemodificată. Meciul s-a încheiat cu o fază controversată, Dinamo solicitând un penalty pentru un presupus henţ comis de Emeghara. Scor final: Steaua - Dinamo 2-1 şi la festivitatea de premiere Emerich Jenei a înmânat trofeul învingătorilor.

Au evoluat - Dinamo: Bălgrădean - Bărboianu, Dr. Grigore, Moţi, Bordeanu - Torje, D. Kone (72 Bakaj), Mărgăritescu (88 Ţucudean), C. Munteanu - M. Alexe, Dănciulescu (69 L. Ganea); Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Gardoş, Galamaz, Latovlevici - Nicoliţă, Cr. Tănase (90 Iliev), Brandan, R. Surdu - N. Dică (62 Bicfalvi), Bilaşco (76 Szekely). Cartonaşe galbene: Moţi, Torje, Mărgăritescu, Bakaj / Szekely, Cr. Tănase, Nicoliţă. Au arbitrat: Marius Avram - Micloş Nagy şi Sebastian Gheorghe, rezervă: Robert Dumitru.