„Stejarii” au surclasat Uruguayul în WRNC 2016

Sport 14 Iunie 2016 / 19:56 469 accesări
Rugbyștii români au învins la scor în meciul cu Uruguay

Echipa națională de rugby a României a învins cu scorul de 40-0 selecționata Uruguayului, într-un meci disputat pe Stadionul Național „Arcul de Triumf” din București, pe parcursul a două zile! Jocul contând pentru etapa a doua din World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016 a început luni seară, însă a fost întrerupt în minutul 35 din cauza ploii torențiale și a fulgerelor. În momentul întreruperii, scorul era 18-0.

Meciul care a închis ziua a doua a turneului din București a fost întrerupt de două ori și în cele din urmă oprit definitiv. Prima pauză a venit în minutul 28, când România conducea cu 18-0. Pauza a durat aproximativ jumătate de oră, apoi, după alte șapte minute de joc, meciul a fost din nou oprit, de această dată definitiv, pentru că fulgerele care brăzdau cerul capitalei României puneau în pericol siguranța rugbyștilor și a spectatorilor. Punctele marcate de echipa României veniseră din două eseuri, reușite de Otar Turașvili și Stephen Shennan, ambele fiind transformate de Florin Vlaicu.

Partida s-a reluat marți după-amiază, din minutul 35, de la 18-0. România a pus repede alte două puncte pe tabelă, după o lovitură de pedeapsă executată de Vlaicu. A urmat pauza dintre reprize, una scurtată la doar cinci minute. Abia în minutul 61 s-a modificat din nou tabela, după eseul lui Dorin Lazăr, însă Vlaicu a ratat transformarea. În minutul 69 a venit un nou eseu al „Stejarilor”, reușit de Turașvili, însă din nou Vlaicu a ratat punctele suplimentare. Al treilea eseu al reprizei i-a aparținut lui Sabin Strătilă, în minutul 73, iar Tudorel Bratu a adus transformarea, stabilind scorul final, 40-0 pentru România.

Au evoluat pentru România (antrenori Lynn Howells, Rob Moffat și Marius Tincu): Militaru (58 Pristaviță), Turașvili (71 Rădoi), Țăruș (64 Gordaș) - van Heerden (51 Popîrlan), Antonescu - D. Lazăr, Lucaci, Burcea (67 Ailenei) - Calafeteanu (73 Bratu), Rose (69 Strătilă) - Apostol, Vlaicu, Umaga, Shennan (41 Perju) - Fercu.

Celelalte rezultate de luni: Argentina XV - Emerging Italy 40-30 (bonus ofensiv pentru învingători și pentru învinși); Namibia - Spania 34-32 (bonus ofensiv pentru ambele echipe, bonus defensiv pentru învinși).

România a obținut a doua victorie din turneu, după cea cu 20-8 în fața Namibiei, și este astfel lider în Grupa B, cu nouă puncte, pentru că a luat și punctul bonus ofensiv în fața Uruguayului. Urmează Italia 5p și Spania 2p. În Grupa A, lider este Argentina XV, cu 10p, urmată de Namibia 5p și Uruguay 1p. România și Argentina XV se vor înfrunta pe 18 iunie, în ultima etapă a turneului, iar învingătoarea va fi desemnată câștigătoare a competiției. Programul ultimei etape este următorul: Uruguay - Spania (ora 16.00); Namibia - Emerging Italy (ora 18.00); România - Argentina XV (ora 20.00).

Reamintim că turneul de la București se desfășoară după noul regulament experimental al World Rugby, principalele schimbări fiind la sistemul de punctaj. Astfel, un eseu valorează șase puncte, față de cinci în regulamentul oficial, iar lovitura de pedeapsă și drop-golul au valoarea de două puncte, față de trei în prezent. Eseul de penalitate aduce opt puncte, nemaifiind nevoie de transformare. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi și nu în trei, așa cum era până acum.