Succes categoric pentru CVM Tomis

Volei (m) / DA1, etapa a 5-a: CVM TOMIS CONSTANŢA - ŞTIINŢA EXPLORĂRI BAIA MARE 3:0

Sport 11 Noiembrie 2013 / 00:00 543 accesări

Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, în etapa a 5-a din Divizia A1 la volei masculin, s-au întâlnit cele două formaţii româneşti care au jucat săptămâna trecută în Cupele Europene. Gazdele s-au impus fără prea multe probleme şi mai uşor decât o arată scorul final: CVM Tomis Constanţa - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3:0 (25:18, 25:21, 25:20).

Practic, victoria gazdelor era aşteptată de toată lumea, inclusiv de echipa adversă, care a venit la Constanţa cu o singură rezervă. În aceste condiţii, antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev, şi-a permis să utilizeze în fiecare set câte o formulă de start diferită pentru echipa sa, obligat fiind şi de regula celor minimum doi jucători români. Astfel, din setul al doilea, Massinatori l-a înlocuit pe Began, iar D. Pavel pe Haikal, egipteanul revenind în ultimul set, când a intrat Stoian în locul lui Zhekov. În ultima treime a partidei, Stoev a mizat şi pe juniorul Aciobăniţei în locul veteranului Rodriguez.

Scorul a stat sub semnul echilibrului în fiecare set, dar Tomis s-a desprins de fiecare dată după punctul 20. Oaspeţii au luptat cât au putut pentru fiecare punct, în timp ce Tomis şi-a utilizat plusul de valoare şi de experienţă atât cât a fost nevoie pentru a nu pierde vreun set. O repetiţie reuşită pentru campioni înaintea unei săptămâni în care vor întâlni cele mai puternice adversare din campionatul României! Miercuri, la Constanţa, de la ora 17.00, CVM Tomis va întâlni pe CSVM Zalău, iar sâmbătă, de la ora 15.00, va juca pe terenul vicecampioanei SCM U. Craiova.

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Un meci destul de uşor, pentru că adversarii noştri au venit cu echipa a doua. Poate că ne respectă prea mult sau poate că şi-au stabilit alte obiective ori au vrut să-şi menajeze câţiva jucători. Cred că a fost o partidă bună ca repetiţie pentru meciul cu Zalăul. Antrenorii au încercat diverse formule de echipă, pentru că în campionat este obligatorie folosirea a cel puţin doi români, astfel că au intrat şi Pavel, şi Began, şi Stoian” - Andrei Spînu (jucător CVM Tomis).

„Am folosit formule diferite de echipă în cele trei seturi, pentru că suntem obligaţi să schimbăm echipa din campionat după accidentarea lui Sergiu Stancu. Adversarii au venit fără câţiva jucători şi nu am fost solicitaţi prea tare, ceea ce a fost bine, pentru că eram puţin obosiţi după seria de meciuri din ultimele săptămâni, sâmbătă în campionat şi miercuri în Liga Campionilor. Cel mai important este că jucătorii vor avea o zi şi jumătate libere (n.r. - sâmbătă şi duminică), pentru a se linişti şi pentru a-şi reveni din punct de vedere fizic şi mental” - Martin Stoev (antrenor principal CVM Tomis).

„Cred că echipa gazdă nu prea ne-a luat în serios, dar pe alocuri am oferit o replică destul de bună. Ne pare rău că orarul campionatului ne-a determinat să venim cu doar opt jucători la Constanţa, dar cred că şi dacă veneam cu toată echipa meciul era tranşat clar în favoarea Tomisului” - Marius Botea (antrenor principal Baia Mare).

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov - Haikal, Began, Spînu, Rodriguez, Bahov şi Ivanov - libero (au mai jucat: D. Pavel, Massinatori, Stoian şi Aciobăniţei); Explorări (antrenor Marius Botea): Moisa - Veber, Neamţ, Cuciureanu, Suson, C. Nagy şi Balog - libero (a mai jucat: Goteciuc).

Celelalte rezultate din etapa a 5-a: CSVM Zalău - Universitatea Cluj 3:0 (25:12, 25:18, 25:12); CSM Agronomia Bucureşti - Dinamo Bucureşti 0:3 (19:25, 16:25, 17:25); Phoenix Şimleul Silvaniei - Arcada Galaţi 3:0 (28:26, 25:20, 25:18); SCM U. Craiova - VCM LPS Piatra Neamţ 3:0 (25:19, 25:16, 25:14). Unirea Dej a stat.

Clasament: 1. CSVM Zalău 15p (setaveraj 15:2); 2. CVM TOMIS CONSTANŢA 12p/4j (12:1); 3. Dinamo Bucureşti 10p (11:7); 4. Unirea Dej 9p/4j (10:3); 5. Explorări Baia Mare 9p (9:6); 6. SCM U. Craiova 8p/4j (10:5); 7. Phoenix 6p (7:10); 8. VCM Piatra Neamţ 3p (4:12); 9. Arcada Galaţi 3p/4j (3:10); 10. U. Cluj 0p (2:15); 11. CSM Bucureşti 0p/4j (0:12).

VICTORIE ŞI ÎN DA2. Sâmbătă, în etapa a 6-a a Diviziei A2 Est la volei masculin, echipa CVM Tomis Congaz Constanţa, pentru care evoluează juniorii şi cadeţii antrenaţi de Răzvan Parpală, a învins în deplasare, scor 3:1 (22:25, 25:20, 25:14, 28:26), pe Rapid Bucureşti. A fost al doilea succes obţinut în eşalonul secund de tinerii voleibalişti constănţeni, după ce, în etapa 3-a, s-au impus, scor 3:0, în întâlnirea cu ACS Bravol Braşov.