Succes la șapte goluri diferență pentru CSU Neptun

Handbal feminin / Divizia A, Seria A

Sport 09 Mai 2018 / 17:04 1074 accesări

Handbalistele constănțene vor merge de pe locul secund la turneul de promovare

Handbalistele de la CSU Neptun Constanța au câștigat miercuri, pe teren propriu, în Sala Sporturilor, meciul cu CSM II București, din etapa a 29-a a Diviziei A, Seria A, scor 36-29, la pauză 20-15. A fost o partidă în care jucătoarele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au dorit foarte mult să obțină revanșa pentru înfrângerea din tur, când au cedat, la București, după ce au avut un avantaj de opt goluri pe tabela de marcaj. Acum, în întâlnirea de la Constanța, gazdele s-au desprins la cinci goluri la pauză, iar la final diferența a fost de șapte goluri în favoarea handbalistelor de la țărmul mării.

Golurile echipei constănțene în partida de miercuri au fost reușite de Bianca Căldare 8, Andreea Pintilie 8, Mihaela Rebeca 7, Denisa Bari 5, Diana Mada 2, Ana Oprică 2, Claudia Condurache 1, Maria Săucă 1, Adriana Mușat 1 și Anca Birton 1.

În ultima etapă, CSU Neptun va întâlni sâmbătă, în deplasare, de la ora 11.00, pe CSU Știința București, ocupanta locului al treilea. CSU Neptun nu mai poate pierde locul secund, și se gândește deja la turneul de baraj pentru promovarea în Liga Națională, programat la Cisnădie, în perioada 24-27 mai.