Succes net pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 11-a: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - CSU MEDICINA TG. MUREŞ 3:0

Sport 17 Decembrie 2012 / 00:00 490 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa a reuşit o victorie fără drept de apel în etapa a 11-a a Diviziei A1 la volei feminin, 3:0 (25:11, 25:22, 25:8) pe teren propriu cu CSU Medicina Tîrgu Mureş. Constănţencele au controlat meciul de sâmbătă de la un capăt la altul şi doar o inerentă relaxare le-a permis oaspetelor să ţină scorul mai strâns în setul al doilea. Avertizate de partidele echilibrate din sferturile Cupei României, ambele încheiate cu scorul de 3:1 în favoarea lor, voleibalistele constănţene au abordat jocul cu multă ambiţie, au forţat serviciul în permanenţă, în special la libero-ul Foca (foarte slab la preluare!), şi au reuşit în total nouă aşi, dintre care patru Majstorovic. Holness a fost din nou determinantă la blocaj (cinci puncte), iar mureşencele au depus armele în setul al treilea, pierdut la 8!

Aflat la primul său meci de când a fost numit antrenor la Medicina, bulgarul Atanas Petrov suferă încă o înfrângere drastică la Constanţa, după acel 0:3 din etapa a 6-a, când pregătea pe CSM Bucureşti! Chiar dacă turul s-a încheiat sâmbătă, jucătoarele de la CSV 2004 Tomis nu au intrat în vacanţă, pentru că mai au de recuperat restanţa cu Argeş Volei Piteşti, din etapa a 7-a. Meciul va avea loc mâine după-amiază, la Mioveni.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Ganzer, Gavrilescu, Holness, Majstorovic, Cazacu şi Vujovic - libero; Medicina (antrenor Atanas Petrov): Pintea - Tsvetanova, Grigorova, Iancu, Salaoru, Trică şi Foca - libero (au mai jucat: Ivanciu, Peterlicean, Mateaş şi Paşca).

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „A fost un meci uşor, dar pentru că ni l-am făcut noi uşor. Am tratat cu multă seriozitate adversarul, chiar dacă ştiam că valoric suntem peste ele. Văzându-ne serioase şi pierzând punct după punct, au cedat uşor lupta” - Claudia Gavrilescu (căpitan CSV 2004 Tomis).

„Doar setul al doilea a fost un pic mai echilibrat, în rest nu s-a pus problema câştigătoarei în acest meci. Am terminat cu bine acest tur de campionat, însă returul cu siguranţă va fi mult mai dificil” - Diana Neaga-Calotă (jucătoare CSV 2004 Tomis).

„Cred că toată lumea şi-a învăţat lecţia după cele două meciuri din Cupa României, în care am câştigat mult mai greu, iar astăzi (n.r. - sâmbătă) fetele nu au vrut să se repete situaţia de la acele partide. Au jucat serios şi doar în setul 2 au fost ceva probleme, din cauza greşelilor noastre. În rest, jocul a curs aşa cum ne doream şi sunt mulţumit de tot: de rezultat, de evoluţia fetelor, de motivaţia lor în joc. Totul a fost aşa cum trebuia să fie” - Darko Zakoc (antrenor principal CSV 2004 Tomis).

Celelalte rezultate ale etapei a 11-a, ultima din tur: Argeş Volei Piteşti - CS Volei Alba-Blaj 0:3 (14:25, 9:25, 9:25); Dinamo Bucureşti - CSM Sibiu 3:0 (25:19, 25:19, 25:18); SCM U. Craiova - U. Cluj 3:0 (26:24, 25:14, 25:22); CSM Bucureşti - Unic Piatra Neamţ 3:0 (25:16, 25:15, 25:15). Partida Ştiinţa Bacău - CSM Lugoj a fost amânată pentru data de 22 decembrie.

Clasament: 1. Ştiinţa Bacău 29p/10j (setaveraj: 30:3); 2. Dinamo Bucureşti 27p (29:9); 3. CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 25p/10j (27:7); 4. CS Volei Alba-Blaj 23p (26:16); 5. CSM Bucureşti 20p (23:16); 6. SCM U. Craiova 18p (21:19); 7. CSU Medicina Tg. Mureş 15p (21:23); 8. Unic Piatra Neamţ 15p (15:21); 9. CSM Lugoj 9p/10j (13:23); 10. CSM Sibiu 6p (11:28); 11. U. Cluj 5p (9:30); 12. Argeş Volei Piteşti 0p/10j (0:30).