Tecău a câştigat trofeul la Casablanca

Tenis de câmp / Circuitul ATP

Sport 14 Aprilie 2014 / 00:00 587 accesări

Tenismanul constănţean Horia Tecău a cucerit, sâmbătă, al 18-lea trofeu din cariera sa în circuitul ATP, toate în proba de dublu. Sportivul în vârstă de 29 de ani a câştigat alături de partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, turneul de la Casablanca (Maroc), dotat cu premii în valoare totală de 485.000 de euro. Cei doi, favoriţi principali ai competiţiei, s-au impus în finală în faţa perechii alcătuite din Tomasz Bednarek (Polonia) şi Lukas Dlouhy (Cehia), cu 6-2, 6-2, după 56 de minute, asigurându-şi astfel 250 de puncte ATP şi un cec în valoare de 23.500 de euro. Pentru Tecău este a treia oară când câştigă la Casablanca, după ce a mai reuşit această performanţă în 2010 şi 2011, de fiecare dată alături de suedezul Robert Lindstedt. În schimb, este al doilea trofeu obţinut împreună cu Rojer, după colaborarea care a început în acest an, precedentul succes fiind înregistrat la Zagreb.

„A fost o săptămână extraordinară pentru noi. Faptul că am câştigat fără să pierdem vreun set ne dă mare încredere în privinţa sezonului pe zgură. Casablanca este un turneu special şi mă bucur să ridic trofeul pentru a treia oară”, a spus Tecău. Graţie acestui succes, constănţeanul revine în Top 20 ATP al clasamentului de dublu.