Test reuşit pentru Viitorul şi Farul

Sport 07 Decembrie 2012 / 00:00 838 accesări

Baza Sportivă a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” a găzduit, ieri, o partidă de verificare între FC Viitorul Constanţa şi FC Farul Constanţa, încheiat cu succesul echipei pregătite de Alin Artimon, scor 1-0. De menţionat însă că pentru Viitorul au jucat doar jucătorii reveniţi după împrumuturi la alte formaţii precum şi juniorii A, în timp ce Alin Artimon a mizat în prima repriză pe cel mai bun “11” avut la dispoziţie. Acest lucru a contat după primele 45 de minute, Sorin Chiţu reuşind să deschisă scorul în min. 20, după ce a driblat şi portarul din situaţie de unu la unu. Actul secund a adus faţă în faţă foarte mulţi jucători tineri în ambele tabere şi chiar dacă nu au lipsit ocaziile clare de gol la cele două porţi, rezultatul a rămas cel consemnat în prima repriză.

„Sunt mulţumit, pentru că avem mulţi jucători care sunt împrumutaţi şi după ce au luat vacanţă i-am chemat să vedem la ce nivel fizic şi tehnico-tactic se află. Sunt jucători care oricând pot reveni la prima echipă. Aşa cum au făcut-o Iancu, Buzbuchi şi alţii, la fel ar putea să reuşească şi ei”, a declarat antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel. De partea cealaltă, tehnicianul Farului, Alin Artimon, consideră, de asemenea, că a fost un test util: „Un joc în care am vrut să-i vedem în special pe cei tineri. Mâine (n.r. - astăzi) este programat ultimul antrenament pentru o parte din jucători. Ceilalţi au primit astăzi (n.r. - ieri) programele de pregătire individuale”.

Au evoluat - FC Viitorul: Hânţăscu - Soldat, Tudorache, Nazîru, Mitache - Muscă, Balint, Călinţaru, Dan, Tiron - Marinkovic. În repriza a doua au evoluat: Bolboaşă, Păcuraru, Cureteu, Medeşan, Blăniţă, Nikolov, Tudoran, Ciochină, Suciu şi Păiuş; FC Farul: Neagu - Niţescu, Buzea, V. Sandu, Olteanu - Săceanu, Bârlădeanu, Sg. Popescu - S. Chiţu, Stoianof, Matei. În repriza a doua au intrat: Cernat - Băjan, Năstase, Erdal, Sescioreanu - Stavian, Berti,Coteanu - Ivanovici, Tudor, Pîslaru.