Timişoara a remizat la Doneţk!

Liga Campionilor, turul III preliminar: Şahtior Doneţk - FC Timişoara 2-2

Sport 30 Iulie 2009 / 00:00 513 accesări

FC Timişoara a obţinut un rezultat mare aseară, pe Stadionul Olimpic din Doneţk, 2-2 cu Şahtior în al treilea tur preliminar din Liga Campionilor la fotbal. Deţinătoarea Cupei UEFA a făcut o primă repriză slabă, în care a ameninţat poarta adversă mai mult prin şuturi de la distanţă. Vicecampioana României nu s-a lăsat intimidată de palmaresul ucrainenilor şi a deschis scorul prin Bucur, care a marcat în min. 18, din 6 metri, după un contraatac rapid purtat pe dreapta de Parks. Mircea Lucescu a „mutat” la pauză, scoţînd un fundaş şi introducîndu-l pe Gladki în atac. Ocaziile au început să curgă la poarta lui Pantilimon, Luiz Adriano a şutat în bară (51), apoi Gladki a egalat cu capul (64), după o eroare a lui Bonfim. Timişoara a mai avut şansă şi în min. 68, cînd lovitura liberă a lui Jadson a izbit vinclul, apoi s-a remarcat şi Pantilimon, la ocaziile lui Jadson şi Adriano. În min. 80, Bucur şi-a adus din nou echipa în avantaj, pe contraatac, dar scorul final l-a stabilit Fernandinho (85), cu un şut superb din afara careului. Remiza de aseară a lăsat ambelor echipe şanse de calificare la returul de miercurea viitoare, de la Timişoara, cînd suporterii bănăţeni vor crea, cu siguranţă, o atmosferă incandescentă pe Stadionul „Dan Păltinişanu”!

Au evoluat formaţiile: Şahtior: Piatov - Srna, Kucer, Işcenko (46 Cigrinski), Şevciuk (46 Gladki) - Hubschmann, Fernandinho - Ilsinho, Jadson, Willian - Luiz Adriano (81 Aghahowa); Timişoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovski, Art. Karamian - Arm. Karamian, Alexa (71 St. Stancu), Bourceanu, Curtean - G. Bucur (92 Cl. Ionescu), Parks (26 Magera). Arbitri: Eduardo Iturralde Gonzalez - Roberto Del Palomar, Javier Agilar Rodriguez (Spania).

Rezultate din manşa tur al celui de-al treilea tur preliminar al UEFA Champions League: FK Aktobe – Maccabi Haifa 0-0; FK Baku – Levski Sofia 0-0; Sparta Praga – Panathinaikos Atena 3-1; RSC Anderlecht – Sivasspor 5-0; FK Ventspils – BATE Borisov 1-0; Levadia Tallinn - Debreceni VSC 0-1; APOEL Nicosia – FK Partizan Belgrad 2-0!; Sheriff Tiraspol – Slavia Praga 0-0; Şahtior Doneţk – FC Timişoara 2-2; Slovan Bratislava – Olympiacos Pireu 0-2 (pauză); FC København - Stabaek IF 2-0 (pauză); FC Zurich – NK Maribor 2-2 (paiză); FC Salzburg – NK Dinamo Zagreb; Celtic Glasgow – Dinamo Moscova; Sporting Lisabona – FC Twente Enschede