Tomitanii Constanţa şi CS Năvodari, învingătoare în DNS la rugby

Rugby / Divizia Națională de Seniori, etapa a 13-a

Sport 28 Aprilie 2018 / 15:49 606 accesări

Jucătorii de la Tomitanii au revenit în repriza a doua

Etapa a 13-a din Divizia Națională de Seniori la rugby a consemnat, sâmbătă, victoriile pe teren propriu obţinute de formaţiile CS Tomitanii Constanţa şi CS Năvodari. Pe stadionul „Mihail Naca” din Constanţa, CS Tomitanii a învins, cu scorul de 19-8, la pauză 5-8, pe CS Ştiinţa Petroşani. Pentru echipa pregătită de Cristian Cojocaru au reuşit câte un eseu Sola şi Alexe - un eseu, Homiuc, o transformare, constănţenii beneficiind şi de un eseu de penalizare. Lovitura de începere a meciului a fost dată de fostul internațional Adrian Pllotschi.

La Năvodari, pe stadionul „Flacăra”, CS Năvodari a câştigat fără probleme, cu scorul de 59-8, la pauză 38-3, partida cu RCM Galaţi, obţinând şi punctul bonus ofensiv.

Celelalte rezultate ale etapei: SCM Gloria Buzău - RC Bârlad 74-12 şi CSM Bucovina Suceava - CSUAV Arad 22-31.

Clasament: 1. SCM Gloria Buzău 54p, 2. CS Năvodari 48p, 3. CS Tomitanii Constanţa 44p (un meci mai puţin disputat), 4. RC Bârlad 38p (un meci mai puţin disputat), 5. CS Ştiinţa Petroşani 29p, 6. CSUAV Arad 15p, 7. RCM Galaţi 13p, 8. CSM Bucovina Suceava 8p.

Joi, 3 mai, de la ora 11.00, Tomitanii va juca, în deplasare, cu RC Bârlad, restanţa din etapa a 9-a.

Iar sâmbătă, 5 mai, de la ora 10.00, în ultima etapă a sezonului regulat, ambele echipe constănţene vor evolua în deplasare: CSUAV Arad - CS Tomitanii Constanţa şi RC Bârlad - CS Năvodari.