Trei pugiliști constănțeni boxează în semifinalele de azi

CN de box pentru seniori

Sport 07 August 2014 / 00:00 701 accesări

Ieri, la Piatra Neamț, au continuat Campionatele Naționale de box pentru seniori, competiţie la care participă şi patru pugilişti constănţeni. Trei dintre ei se vor întoarce acasă cu medalii la gât, după ce s-au calificat în semifinale, pe ring sau la... tragerea la sorți. Cel mai norocos a fost Ionuț Băluță (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim), pe care sorții l-au trimis direct în semifinalele categoriei 60 kg, unde îl va întâlni pe Gheorghe Jugan (CSM Ploiești). Enver Amiş (46-49 kg, CS Farul Constanța, antrenor Ilie Dascălu) s-a calificat încă de marți în semifinale și îl va avea ca adversar pe Ionuț Fugaru (Bumbești Jiu). Florentin Niculescu (64 kg, CS Farul) și-a asigurat medalia în urma victoriei de ieri, prin KO în repriza a doua, obținută în meciul cu Emil Bumbi (Voința Cluj). El va boxa pentru un loc în finală cu Daniel Bădulescu (Dinamo București). Tot ieri, Octavian Scoruș (+91 kg, CSO Ovidiu, antrenor Marian Gîndac) a pierdut la puncte meciul din sferturi cu Aurelian Țurcanu (SCM Bacău). Semifinalele sunt programate astăzi, cu începere de la ora 16.00, vineri este zi de pauză, iar sâmbătă, de la ora 11.00, vor avea loc finalele.