Ultimul minut

Sport 26 Septembrie 2011 / 00:00 612 accesări

FLORIAN MAYER A CÂŞTIGAT BRD NĂSTASE-ŢIRIAC TROPHY

Tenismanul german Florian Mayer, al doilea favorit, a câştigat, ieri, primul turneu din carieră, după ce s-a impus, la Bucureşti, în finală la BRD Năstase-Ţiriac Trophy, turneu dotat cu premii în valoare totală de 422.950 de euro. Mayer, locul 24 ATP, l-a învins în finală pe spaniolul Pablo Andujar, cap de serie nr. 4 şi 43 ATP, scor 6-3, 6-1, după o oră şi zece minute de joc. Mayer a câştigat primul turneu din carieră, el pierzând anterior patru finale, în timp ce Andujar, care are un titlu în palmares, pierde pentru al doilea an consecutiv la Bucureşti. Pentru câştigarea turneului, Mayer va primi 250 de puncte ATP şi un cec în valoare de 67.650 de euro, în timp ce Andujar va încasa 35.600 de euro şi va primi 150 de puncte ATP. La dublu s-a impus perechea italiană Daniele Bracciali / Potito Starace, cap de serie nr. 3, în faţa cuplului Julian Knowle / David Marrero (Austria / Spania, nr. 4).

OBREJA, REVOCAT DIN FUNCŢIA DE PREŞEDINTE AL FR BOX

Adunarea Generală extraordinară a Federaţiei Române de Box, întrunită sâmbătă, la sediul ANST, a decis cu 48 de voturi pentru şi o abţinere revocarea preşedintelui forului, Rudel Obreja. Pentru ca Adunarea Generală să poată avea loc era nevoie de prezenţa a jumătate plus unu din cluburile afilite, respectiv 80 de cluburi, ceea nu s-a întâmplat la ora 10.00, când a început şedinţa de la ANST. Biroul Federal al FRB, întrunit de urgenţă, a decis convocarea unei noi Adunări Generale pentru ora 10.45, de această dată nemaifiind nevoie de cvorum, membrii prezenţi putând vota. Obreja a cerut în repetate rânduri să ia cuvântul, însă nu a fost lăsat de cei prezenţi în sală, după care s-a trecut la vot. Reprezentanţii cluburilor afiliate la FR Box, prezenţi sâmbătă, au mai decis delegarea competenţelor privind conducerea forului către vicepreşedintele Fănel Trandafir, după revocarea lui Rudel Obreja, precum şi ridicarea suspendării lui Vasile Cîtea. În replică, Obreja a afirmat că şedinţa Biroului Federal nu a avut loc într-un cadru legal, astfel că decizia este nulă.

CROSUL LOTERIEI ROMÂNE

Duminică, 2 octombrie, de la ora 11.00, la Constanţa, se va desfăşura Crosului Loteriei Române. Întrecerea se va desfăşura pe un traseu de 4,5 km, la numeroase categorii de participanţi: profesionişti seniori - senioare (19-34 ani), amatori seniori - senioare (19-34 ani), profesionişti juniori - junioare (14-18 ani), amatori juniori - junioare (14 - 18 ani), copii fete - băieţi (11-13 ani), veterani I bărbaţi - femei (35-49 ani), veterani II bărbaţi - femei (peste 50 ani), persoane cu dizabilităţi locomotorii bărbaţi - femei şi persoane cu dizabilităţi senzoriale bărbaţi - femei. Înscrierile se pot efectua până vineri, 30 septembrie, pe site-ul www.djsconstanta.ro.

POLOIŞTII ORĂDENI, ELIMINAŢI DIN LIGA CAMPIONILOR

Campioana României la polo, CSM Oradea, a fost eliminată din turul doi al Ligii Campionilor, după ce a pierdut şi al treilea meci disputat în grupa C, la Atena, 4-10 cu Vouliagmeni NC (Grecia). CSM a încheiat turneul de la Atena pe locul patru (ultimul), fără niciun punct. În precedentele două partide, orădenii au cedat în faţa italienilor de la CN Posillipo (11-12) şi a muntenegrenilor de la Jadran Herceg Novi (10-12). Primele două clasate, Vouliagmeni (9 puncte) şi Jadran (6p), se califică mai departe, iar ocupantele locurilor 3 şi 4, Posillipo şi Oradea, vor evolua în continuare în turul secund al LEN Euro Cup.

RUSIA ŞI ITALIA, ÎN SFERTURILE CE DE VOLEI FEMININ

La Campionatul European de volei feminin, găzduit de Serbia şi Italia, astăzi se va încheia faza grupelor. Două grupe s-au terminat deja, iar Rusia şi Italia s-au calificat direct în sferturi de finală, ca ocupante ale primului loc. Iată rezultatele înregistrate sâmbătă şi duminică - Grupa A: Germania - Ucraina 3:0, Serbia - Franţa 3:1, Germania - Franţa 3:0, Serbia - Ucraina 3:0; Grupa B: Croaţia - Turcia 3:0, Italia - Azerbaidjan 3:1, Azerbaidjan - Croaţia 3:1, Italia - Turcia 2:2 - la ora închiderii ediţiei; Grupa D: Olanda - Bulgaria 3:0, Rusia - Spania 3:1, Rusia - Olanda 3:1, Bulgaria - Spania 0:3.

RUSIA A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ DE HANDBAL FEMININ

Rusia a câştigat, duminică, în Danemarca, la Aarhus, Cupa Mondială la handbal feminin, competiţie amicală la care au participat cele mai puternice formaţii din lume. În finala turneului, Rusia a învins Norvegia, campioana olimpică şi europeană, scor 25-23 (12-11). În finala mică: Franţa - Spania 16-15 (9-9). În semifinale, Norvegia a învins Spania, scor 25-23, în timp ce Rusia câştigase în faţa Franţei, scor 27-26.

RECORD MONDIAL LA MARATON

Kenyanul Patrick Makau a stabilit un nou record mondial la maraton, cu timpul de două ore, trei minute şi 38 de secunde, după ce a câştigat, ieri, ediţia cu numărul 38 a competiţiei de la Berlin. Makau, în vârstă de 26 de ani, a îmbunătăţit cu 21 de secunde precedentul record (2h03:59), deţinut de etiopianul Haile Gebreselassie în 2008, tot la Berlin. Gebreselassie nu a putut să termine cursa, el abandonând după kilometrul 35.