Ultimul minut

Sport 28 Iunie 2011 / 00:00 845 accesări

TECĂU, ÎN SFERTURI LA WIMBLEDON

Tenismanul constănţean Horia Tecău, alături de suedezul Robert Lindstedt, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Ieri, în optimile de finală, Tecău şi Lindstedt, favoriţi nr. 8, au trecut în trei seturi, toate decise în tie-break, cu 7-6 (8/6), 7-6 (7/2), 7-6 (10/8), de argentinienii Juan Ignacio Chela şi Eduardo Schwank, favoriţi nr. 12. Pentru a ajunge în semifinale, Tecău şi Lindstedt vor înfrunta perechea învingătoare în duelul Marcel Granollers / Tommy Robredo (Spania, favoriţi nr. 14) vs. Arnaud Clement (Franţa) / Lukas Dlouhy (Cehia). La dublu feminin, Sorana Cîrstea şi Ayumi Morita (Japonia) s-au calificat în optimi, după ce au dispus, cu 7-5, 6-3, de Sophie Lefevre (Franţa) şi Evgeniya Rodina (Rusia). Pentru un loc în sferturi, Cîrstea şi Morita vor înfrunta dublul format din Sabine Lisicki (Germania) şi Samantha Stosur (Australia), care a eliminat, cu 6-4, 6-3, perechea formată din Vania King (SUA) şi Yaroslava Shvedova (Kazahstan), principala favorită la câştigarea turneului. Tot la dublu feminin, Monica Niculescu şi Yung-Jan Chan (Taiwan), favorite nr. 12, au pierdut duelul cu Shuai Zhang (China) şi Kimiko Date-Krumm (Japonia), scor 2-6, 4-6.

CONTINUĂ ÎNSCRIERILE PENTRU CN DE FOTBAL PE PLAJĂ

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa, în colaborare cu Comisia de fotbal pe plajă din cadrul Federaţiei Române de Fotbal, organizează Campionatul Naţional de fotbal pe plajă, în perioada 2 iulie - 15 august. AJF anunţă că termenul de înscriere pentru echipele care doresc să participe a fost prelungit până vineri, 1 iulie, ora 12.00, când va avea loc şedinţa tehnică şi tragerea la sorţi a meciurilor. Persoană de contact: Constantin Bodnar, telefon 0723.38.30.49 sau 0241.61.35.33. Taxa de înscriere este de 300 lei, iar taxele pentru carnetele de joc şi vizele anuale însumează 150 lei. Competiţia se va desfăşura în Mamaia, pe terenul amenajat lângă Melody.

ETAPA A 9-A ÎN LIGA OLD-BOYS CONSTANŢA LA FOTBAL

Programul partidelor din etapa a 9-a a a Ligii Old-Boys Constanţa la fotbal care va avea loc în această săptămână - joi, 30 iunie: CS Eforie - IMN Meconst (teren Eforie), Olimpia Apă Canal - SNC (teren Voinţa), Portul - Perla Murfatlar (teren Portul); vineri, 1 iulie: Alpha - Tomis Socep (teren Murfatlar), Liga Ofiţerilor - Poliţia (teren U.M. km 4-5), Voinţa - Axiopolis 87 Cernavodă (teren Voinţa), CFR - CSCT Team Agigea (teren CFR), Victoria Cumpăna - Săgeata Stejaru (teren Cumpăna), Medgidia - FC Municipal (teren Cimentul din Medgidia). În etapa a 9-a nu va juca echipa Ideal 87 Cernavodă. Toate meciurile încep la ora 18.00.

TREI ACHIZIŢII LA CS TOMIS

Directorul executiv al formaţiei de handbal feminin CS Tomis Constanţa, Paul Alexe, a anunţat că gruparea de pe litoral a făcut primele mutări pe piaţa transferurilor în vederea definitivării lotului de jucătoare cu care va fi abordat sezonul viitor. Astfel, clubul constănţean a obţinut semnăturile a trei tinere jucătoare, componente ale echipei LPS Iaşi, campioană naţională de junioare I. Este vorba de Adina Zlăvog (pivot, 19 ani, componentă a lotului naţional de junioare), Mădălina Toma (19 ani, coordonator) şi Andreea Vasiliu (19 ani, inter stânga). Cele trei ieşence au semnat contracte pe o durată de patru ani cu formaţia constănţeană.

CN DE ATLETISM PENTRU COPII 1

Desfăşurat la finalul săptămânii trecute la Bucureşti, Campionatul Naţional de atletism rezervat copiilor 1 a adus cinci medalii sportivilor constănţeni. Valentin Scanghel (CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion) a câştigat proba de 60 m garduri şi s-a clasat pe locul secund la lungime, Andrei Cojocaru (CS Farul, antrenor Evelina Lisenco) a terminat a doua la triatlon, ştafeta masculină de 4x100 m de la Axiopolis Cernavodă, formată din Dănuţ Petculescu, Florinel Marcu, Cosmin Constantin şi Constantin Radu, a cucerit medalia de argint, iar Florinel Marcu (Axiopolis Cernavodă) a încheiat pe ultima treaptă a podiumului în proba de 80 m.

PLETEA MERGE LA PREGĂTIRE ÎN CHINA

Jucătorul constănţean de tenis de masă Cristian Pletea, de la LPS “Nicolae Rotaru” (antrenori Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon) a disputat finala turneului de la Viena, care a încheiat stagiul de pregătire de la Academia “Werner Schllager”, unde au participat peste 100 de sportivi din întrega lume. Pletea a pierdut în ultimul act în faţa unui sportiv din Hong Kong, cu 0-3, dar a obţinut dreptul de a participa în luna august la un stagiu de pregătire în China.

GRUPĂ GREA PENTRU U. CLUJ ÎN LC LA HANDBAL FEMININ

Vicecampioana României la handbal feminin, U. Jolidon Cluj, va juca în Grupa I din turul doi al Ligii Campionilor, alături Rostov-Don (Rusia), Viborg HK (Danemarca) şi echipa ce se va clasa pe primul loc în Grupa B din primul tur al competiţiei, conform tragerii la sorţi de ieri, de la Viena. Conform regulamentului, clujencele, care au făcut parte din prima urnă valorică, vor întâlni în primul meci din Grupa I, pe 17 septembrie, formaţia clasată pe locul 1 în Grupa B din primul tur al competiţiei (toate echipele din primul tur au făcut parte din urna a patra valorică), în timp ce Rostov-Don va juca în compania echipei Viborg HK. Câştigătoarele celor două confruntări vor lupta apoi, pe 18 septembrie, pentru singurul loc calificant în grupele preliminare. Echipele care vor ocupa locurile 2 şi 3 în turul 2 preliminar vor juca în turul 3 al Cupei Cupelor, iar cele de pe locurile 4, în turul 2 al Cupei Cupelor.

CAMELIA POTEC, PE PODIUM LA PARIS

Înotătoarea română Camelia Potec a ocupat locul 3 în proba de 800 m liber din cadrul concursului internaţional Open de Paris. Ea a fost devansată de Erika Villaecija-Garcia şi Melanie Costa Schmid (ambele Spania). La 200 m liber, Potec a reuşit doar al 22-lea timp în calificări, iar la 400 m liber a fost cronometrată cu al cincilea timp, dar nu a evoluat în finală.

SABRERII ROMÂNI, ÎNVINGĂTORI ÎN CUPA MONDIALĂ

Echipa masculină de sabie a României, medaliată cu bronz la Mondialele de la Paris, de anul trecut, a câştigat concursul de Cupă Mondială de la New York, după 45-40 în finala cu Rusia. Scrimerii români (Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu, Cosmin Hănceanu, Ciprian Gălăţanu) au învins în optimi Polonia, cu 45-29, în sferturi au dispus de Coreea de Sud cu 45-31, iar în semifinale au câştigat cu 45-39 în faţa Italiei. La simplu, Rareş Dumitrescu a ocupat locul 5, fiind învins în sferturi de sud-coreeanul Gu Bon Gil (15-7), în timp ce Gelu Florin Zalomir a terminat pe 7, după 6-15 cu rusul Aleksei Iakimenko, tot în sferturi. Iakimenko a câştigat competiţia, cu 15-9 în finala cu Nicolas Limbach (Germania).

DON KING, INVITAT LA GALA LUI BUTE

Preşedintele Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja, l-a contactat pe Don King, căruia i-ar fi oferit suma de 200.000 de dolari pentru a veni la Bucureşti la gala lui Lucian Bute, au declarat surse din cadrul FR de Box. Pentru gala Campion pentru România, FR Box încearcă să-i mai aducă la Bucureşti pe Evander Holyfield şi Lennox Lewis. Don King este un celebru impresar de box, care i-a avut sub contract până acum, printre alţii, pe Muhammad Ali, George Foreman, Larry Holmes, Mike Tyson, Evander Holyfield , Julio Cesar Chavez, Andrew Golota, Felix Trinidad, Roy Jones jr. şi Marco Antonio Barrera. Este posibil ca Don King să vină la Bucureşti să-l urmărească pe Bute, aflat sub contract cu Interbox, pentru a fi promovat în America de compania lui.