Ultimul minut

Sport 22 Noiembrie 2010 / 00:00 733 accesări

AUR ŞI ARGINT PENTRU CONSTĂNŢENCE LA OPEN-UL SERBIEI

La sfârşitul săptămânii trecute, la Subotica, s-a încheiat Campionatul European de tenis de masă în proba de dublu mixt şi Open-ul Serbiei, competiţii de la care sportivii constănţeni se întorc cu două medalii: una de aur şi una de argint. Ambele au fost obţinute în cadrul Open-ului, Elizabeta Samara şi Cristina Hîrîci urcând pe primele două trepte ale podiumului în proba de simplu feminin, după ce sportivele de la LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul s-au duelat în finală. Câştig de cauză a avut Samara, care s-a impus, cu 4-0, în faţa coechipierei sale. În schimb, CE în proba de dublu mixt s-a încheiat fără nicio medalie pentru constănţeni. Campionii europeni de la juniori ai probei, Cristina Hîrîci şi Lucian Munteanu, nu au reuşit să treacă de faza grupelor, iar medaliaţi cu bronz în ediţia trecută, Elizabeta Samara şi Andrei Filimon, au fost eliminaţi în sferturile de finală de perechea Melek Hu / Marko Jevtovic (Turcia/Serbia), scor 1-4. Sportivii constănţeni au fost însoţiţi în Serbia de antrenorii Liliana Sebe şi Viorel Filimon, care, împreună cu Cristina Hîrîci şi Elizabeta Samara, se vor deplasa astăzi spre Buzău, unde marţi are loc meciul de Ligă Europeană cu Croaţia.

ŞCOALA NR. 29 CONSTANŢA A CÂŞTIGAT A 3-A ETAPĂ DE RUGBY-TAG

Stadionul de rugby “LPS“ din Complexul Sportiv “Badea Cârţan“, a găzduit, sâmbătă dimineaţă, partidele etapei a 3-a de rugby-tag, din cadrul proiectului iniţiat de Consiliul Judeţean Constanţa. Etapa a 3-a a fost câştigată de Şcoala nr. 29 Constanţa, care se alătură celorlalte două câştigătoare din primele două etape, Mangalia şi Năvodari. La etapa a 3-a au participat şase formaţii, Şcoala nr. 8 Constanţa (2 echipe), Şcoala nr. 29 Constanţa, Şcoala nr. 7 Constanţa, Murfatlar şi o selecţionată a şcolilor 1 şi 2 din Ovidiu. Rezultate - Grupa A: Şcoala nr. 29 - Murfatlar 4-3, Şcoala nr. 8 (echipa 1) - Şcoala nr. 29 2-3, Murfatlar - Şcoala nr. 8 (1) 3-7; Grupa B: Şcoala nr. 7 - Ovidiu 2-6, Şcoala nr. 8 (2) - Şcoala nr. 7 8-6, Ovidiu - Şcoala nr. 8 (2) 7-3; finala 3-4: Şcoala nr. 8 (1) - Şcoala nr. 8 (2) 7-6; finala 1-2: Şcoala nr. 29 - Ovidiu 4-3. La final, cei aproximativ 50 de copii au primit băuturi răcoritoare şi dulciuri din partea organizatorilor.

CONTINUĂ SELECŢIA LA HCM

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, continuă selecţia pentru formarea grupelor de copii, sub îndrumarea tânărului antrenor Enis Murtaza. La selecţie pot participa copii cu vârste cuprinse între 10-12 ani şi care să aibă înălţimea minimă de 1,65 m. Relaţii la telefon 0730.351.799.

CUPELE EUROPENE LA HANDBAL FEMININ

Trei formaţii româneşti de handbal au evoluat la sfârşitul săptămânii trecute în turul 3 al Cupei EHF, însă în optimi s-a calificat doar Dunărea Brăila. Elevele Alexandrinei Soare au învins, cu 30-26, pe AC Ormi-Loux Patras (Grecia), după ce în tur reuşiseră o victorie la limită, scor 22-21. Din păcate, U. Jolidon Cluj şi HC Zalău nu au acces între primele 16 echipe ale competiţiei. Rezultate: U. Jolidon Cluj - Vfl Oldenburg 28-31 (în tur: 30-37) şi RK Zajecar - HC Zalău 30-22 (25-29). Ieri, campioana României a susţinut, la Rm. Vîlcea, ultima partidă din Grupa C a Ligii Campionilor. Oltchim s-a impus, cu 33-28, în duelul cu prima clasată în grupă, Larvik HC, obţinând o victorie de palmares. Ambele echipe erau deja calificate pentru faza următoare a competiţiei, tragerea la sorţi a celor două grupe principale fiind programată marţi, la Viena. Primele meciuri din grupele principale se vor disputa în februarie 2011.

CUPELE EUROPENE LA HANDBAL MASCULIN

UCM Reşiţa şi Ştiinţa Bacău au debutat cu victorii în acest sezon al cupelor europene. În prima manşă a turului 3 din Cupa Cupelor, UCM Reşiţa a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 34-30 (16-13), formaţia poloneză Wisla Plock. Returul va avea loc pe 27 noiembrie, în Polonia. În Cupa Challenge, Ştiinţa Bacău a învins, tot sâmbătă, în deplasare, cu 33-25 (19-12), formaţia belgiană Initia Hasselt, în prima manşă a turului 3. Returul va avea loc pe 27 noiembrie, la Bacău.

VICTORIE PENTRU NAŢIONALA DE POLO ÎN PRELIMINARIILE CE 2012

Naţionala de polo a României a învins, sâmbătă, la Oradea, cu 8-5 (1-1, 2-1, 3-1, 2-2), echipa similară a Slovaciei, în Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2012. La preliminarii participă 20 de echipe, împărţite în şase grupe, iar echipa antrenată de Istvan Kovacs joacă alături de Israel, Ucraina şi Slovacia. Programul naţionalei noastre în continuare este următorul: Ucraina - România (30 martie 2011), România - Ucraina (11 mai), Slovacia - România (18 iunie) şi România - Israel (2 iulie). Primele două clasate în fiecare grupă merg în faza eliminatorie, în care se va juca încrucişat (tur-retur, în 1 şi 15 octombrie 2011), câştigătoarele urmând să se califice la turneul final al CE din 2012. Acesta va avea loc la Eindhoven, fiind calificate direct primele cinci clasate la ediţia din 2010 a Campionatului European, respectiv Croaţia, Italia, Serbia, Ungaria şi Muntenegru, plus Olanda, în calitate de ţară organizatoare.

10 ANI DE LOCAL KOMBAT

Organizatorii Local Kombat au sărbătorit printr-o gală specială, “10 ani în ring!”, organizată vineri seară, la Sibiu, împlinirea a zece ani de existenţă a sportului de contact în România. Toţi luptătorii români care au urcat treptele ringului au reuşit victorii: Ionuţ Atodiresei, Raul Cătinaş, Andrei Stoica, Bogdan Stoica, Sebastian Ciobanu, Adrian Mitu şi Marius Mitu. În singurul meci al serii cu reguli de MMA, Alexandru Lungu l-a învins, în numai 25 de secunde, pe slovacul Albert Sarkozi.

DIANA ENACHE S-A IMPUS LA MALLORCA

Jucătoarea de tenis Diana Enache, cap de serie nr. 3, a câştigat, ieri, turneul ITF de la Mallorca (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 10.000 de dolari. Enache a învins-o, în finală, cu 6-4, 6-2, pe Karin Knapp (Italia), a şaptea favorită a competiţiei. Proba de dublu de la Mallorca a fost câştigată de perechea Diana Enache / Raluca Elena Platon, cap de serie nr. 3, care a trecut, în finală, cu 6-3, 7-6 (7/3), de cuplul Maria Joao Koehler / Avgusta Ţibişeva (Portugalia / Rusia).

LOCUL 4 PENTRU GIMNAŞTI LA CUPA MONDIALĂ DE LA GLASGOW

Niciunul din cei patru gimnaşti români prezenţi la Cupa Mondială de la Glasgow nu a reuşit să se claseze pe podium, în finalele în care au concurat sâmbătă, la sărituri, cal cu mânere şi sol. În finala de la sărituri, Marius Berbecar a obţinut locul 4, cu nota 15.662, iar Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 8, ultimul, cu nota 14.737, proba fiind câştigată de chilianul Gonzales Sepulveda (15.937). La cal cu mânere, Ovidiu Buidoşo s-a clasat pe locul 7 (13.525), finala revenindu-i britanicului Loius Smith (15.550), iar în finala de la sol, Vlad Cotună a fost al 7-lea, cu nota 14.800. Proba a fost câştigată de Alexander Shatilov (Israel, 15.375). La concursul de la Glasgow, care are o vechime de 13 ani, au participat gimnaşti din 31 de ţări, printre care şi cei patru componenţi ai lotului României, însoţiţi în Scoţia de antrenorul Marius Urzică. Glasgow Grand Prix s-a derulat doar pe aparate, fără individual compus, urmând ca, din 2011, etapele de Cupă Mondială să se desfăşoare doar la individual-compus şi nu cu finale pe aparate ca până acum.