Ultimul minut

Sport 22 Septembrie 2010 / 00:00 649 accesări

FABREGAS VA FI INDISPONIBIL CEL MULT TREI SĂPTĂMÂNI

Mijlocaşul echipei Arsenal, Cesc Fabregas, va fi indisponibil două sau trei săptămâni, din cauza unei accidentări la coapsă, a anunţat gruparea engleză. Jucătorul spaniol s-a accidentat sâmbătă, când a marcat unicul gol al formaţiei Arsenal în deplasarea de la Sunderland, scor 1-1, în etapa a 5-a a campionatului Angliei. Fabregas a părăsit terenul puţin după marcarea golului şi ar putea absenta la meciul cu Chelsea, din 3 octombrie, din Premier League. La Arsenal mai sunt indisponibili jucătorii Abou Diaby, Theo Walcott, Robin Van Persie, Thomas Vermaelen şi Nicklas Bendtner. Arsenal ocupă locul doi în clasament, la patru puncte de lider, Chelsea Londra.

ARBITRI ROMÂNI ÎN PRELIMINARIILE EURO 2012

UEFA a anunţat că doi arbitri români vor conduce meciuri internaţionale contând pentru preliminariile Campionatului European din 2012. Alexandru Tudor va oficia la Kazahstan - Germania, în timp ce Alexandru Deaconu a fost delegat la Azerbaidjan - Turcia, ambele din grupa A şi programate pe 12 octombrie. Componenţa celor două brigăzi va fi stabilită de Comisia Centrală de Arbitri.

PAULO BENTO, SELECŢIONER AL PORTUGALIEI

Fostul internaţional portughez şi fost antrenor al formaţiei Sporting Lisabona, Paulo Bento, a fost numit oficial în funcţia de selecţioner al naţionalei Portugaliei. Numirea a fost oficializată ieri, la încheierea unei reuniuni a conducerii federaţiei portugheze. Paulo Bento, în vârstă de 41 de ani, îi succede lui Carlos Queiroz, demis pe 9 septembrie după mai multe proceduri disciplinare şi din cauza rezultatelor slabe. Bento a semnat un contract până în iulie 2012 şi va prelua funcţia imediat, pentru a pregăti meciul cu Danemarca, din 8 octombrie, din preliminariile EURO 2012.

WENGER VA FI SANCŢIONAT

Antrenorul echipei Arsenal Londra, Arsene Wenger, riscă să fie suspendat un meci şi amendat cu 8.000 de lire sterline pentru că l-a împins de la spate pe arbitrul de rezervă al meciului cu Sunderland, disputat sâmbătă şi încheiat cu scorul de 1-1. Wenger s-a înfuriat deoarece Sunderland a egalat după patru minute şi 15 secunde de prelungiri în repriza a doua, în contextul în care arbitrul de rezervă indicase că vor fi patru minute de prelungiri. „Ştiu că arbitrul poate să decidă să se joace mai mult de patru minute, dar în timpul celor patru minute nu s-a întâmplat nimic care să justifice o prelungire suplimentară”, a declarat Wenger. El este acuzat că a avut o „atitudine necorespunzătoare”, „un limbaj şi un comportament injurioase”, se arată într-un comunicat al FA. Wenger urmează acum să aleagă între a accepta acuzaţiile şi sancţiunea corespunzătoare şi a da explicaţii Comisiei de Disciplină.

UJFALUSI I-A CERUT SCUZE LUI MESSI

Fundaşul ceh al formaţiei Atletico Madrid, Tomas Ujfalusi, i-a cerut scuze atacantului argentinian de la FC Barcelona, Lionel Messi, pentru că l-a accidentat la glezna dreaptă în meciul de duminică. „Regret enorm. Vreau să cer iertare public pentru că, sincer, nu a fost intenţia mea. Voiam să joc balonul, l-am atins şi nu am avut noroc, lăsând piciorul jos l-am lovit la gleznă. Îmi pare foarte rău şi sper că va reveni rapid”, a declarat Ujfalusi în cadrul unei conferinţe de presă. Clubul catalan a anunţat că Messi va absenta cel puţin la următoarele două meciuri din campionat, miercuri cu Sporting Gijon şi sâmbătă cu Athletic Bilbao.

MOURINHO A AJUNS PE LUNĂ!

Jose Mourinho consideră că a antrena echipa Real Madrid este ca şi cum ai ajunge pe Lună, scrie cotidianul Marca. „Să antrenezi aici este ca şi cum ai ajunge pe Lună. Este vârful cluburilor. Este cel mai bun club din lume”, a declarat tehnicianul portughez. Mourinho a împlinit luni 10 ani de când a semnat primul contract de antrenor profesionist. El a mai antrenat formaţiile Benfica Lisabona, Uniao Leiria, FC Porto, Chelsea Londra şi Internazionale Milano.

SARA CARBONERO ÎL CRITICĂ PE RONALDO

Iubita portarului Iker Casillas, Sara Carbonero, jurnalistă la postul Telecinco, l-a criticat pe portughezul Cristiano Ronaldo, pentru “egoismul şi individualismul“ de care dă dovadă. „Ronaldo a fost mereu aşa, egoist şi individualist pe teren şi Real Madrid l-a transferat aşa. Singura problemă este că a fost transferat pentru 96 de milioane de euro şi nu i se poate ierta totul“, a declarat Sara Carbonero. Internaţionalul portughez trece prin momente dificile în teren, a mai spus Sara Carbonero, care a apreciat însă că, în viaţa persoanlă, lui Ronaldo nu i se întâmplă nimic, “nu este deprimat, nu a mers la psiholog aşa cum s-a spus în ultimele zile“. Ronaldo nu a avut încă evoluţii foarte bune la Real Madrid, chiar dacă a marcat în ultima etapă, cu Real Sociedad. El le-a cerut suporterilor să aibă răbdare, promiţând că golurile vor veni.