Ultimul minut

Sport 16 August 2010 / 00:00 685 accesări

FRONTIERA TOMIS CONSTANŢA, LIDER ÎN CN DE OINĂ

Sâmbătă, la Rm. Sărat, s-a desfăşurat primul turneu play-off al Campionatului National de oină, la care au participat echipele clasate pe primele patru locuri la finalul turului campionatului, Frontiera Tomis Constanţa, Biruinţa Gherăeşti, Straja Bucureşti şi CSM Rm. Sărat. Formaţia constănţeană a dominat competiţie, înregistrând victorii pe linie şi a luat o opţiune importantă pentru cucerirea titlului de campioană. Rezultatele înregistrate: Straja - Biruinţa 18-12; Frontiera - CSM Rm. Sărat 36-6; Biruinţa - CSM Rm. Sărat 20-12

Straja - Frontiera 17-32; Frontiera - Biruinţa 23-15; CSM Rm. Sărat - Straja 18-12; Clasament: 1. Frontiera 16p; 2. Straja 12p; 3. Biruinţa 12p; 4. CSM Rm. Sărat 8p. Ultimul turneu play-off va avea loc la Curcani, în judeţul Călăraşi, pe 24 septembrie.

NICOLETA GRASU, LOCUL 3 LA LONDRA

Proaspăta vicecampioana europeană în proba de aruncarea a discului, Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul), a luat startul, vineri seară, în cadrul reuniunii de atletism de la Londra, unde s-a desfăşurat a 12-a etapă a Ligii de Diamant. Deşi a aruncat ceva mai slab decât la Campionatului European de la Barcelona (63,48 m), Grasu a prins podiumul cu o aruncare de 61,78 m, ocupând locul 3. Proba a fost câştigată de cubaneza Yarelis Barrios, cu o aruncare de 65,62 m.

POTEC, LOCUL 4 LA 1.500 M ŞI 400 M LIBER

Înotătoarea Camelia Potec s-a clasat, sâmbătă, pe locul 4 în finala probei de 1.500 m liber la Campionatele Europene de nataţie de la Budapesta (Ungaria). Potec a încheiat cursa cu timpul de 16:17.67 minute. Proba a fost câştigată de daneza Lotte Friis (15:59.13). În serii, Potec a încheiat dificila cursă cu al cincilea timp, 16:21.73 minute. Potec şi-a mai trecut în cont locul 5 la 800 m liber. Duminică, Potec s-a calificat direct în finala probei de 400 m liber. Preliminariile s-au derulat pe ploaie, iar Potec a luat startul în seria a doua, pe care a încheiat-o pe locul 2, cu timpul de 4:10.12 minute. În finală, Potec a încheiat cursa pe locul 4, cu timpul de 4:07.81 minute, câştigătoare fiind britanica Rebecca Adlington (4:04.55). Tot duminică, Constantin Popovici s-a calificat în finala probei de 10 m platformă. În preliminarii, Popovici a adunat, după cele şase sărituri din program, 439.30 puncte. Sportivul român s-a clasat pe locul 7, în condiţiile în care primii 12 clasaţi, din 18 care au luat startul, au evoluat în finala de duminică seară. În aceeaşi probă, dar la feminin, România a obţinut la individual, locul 10, prin Mara Aiacoboae, respectiv locul 12, prin Corina Popovici, iar la echipe, aceleaşi sportive s-au clasat pe locul 10, în finală la 10 m platformă sincron. Obiectivul impus la competiţia din ţara vecină, câştigarea unei medalii, a fost îndeplinit, sâmbătă, prin argintul obţinut de înotătorul constănţean Dragoş Agache în finala probei de 50 m bras.

JUNIOARELE, POZIŢIA A PATRA LA CB DE VOLEI

Campionatul Balcanic de volei rezervat junioarelor, s-a încheiat, duminică, la Banja Luka (Bosnia-Hertegovina), după disputarea finalelor întrecerii şi a meciurilor de clasament. Echipa naţională a României, antrenată de Ileana Berdilă şi Marius Grigoruţă, a cedat, sâmbătă, cu 0:3 (24:26, 11:25, 22:25), în duelul cu reprezentativa Turciei, în semifinalele competiţiei. Trimise în lupta pentru medaliile de bronz, tricolorele au avut de înfruntat reprezentativa Greciei, în faţa căreia au pierdut, ieri, cu 1:3 (20:25, 25:23, 14:25, 10:25). Pentru echipa României a evoluat şi Cristina Cazacu, jucătoare la CS Volei 2004 Tomis Constanţa.

ECHIPA FEMININĂ DE GIMNASTICĂ A ROMÂNIEI A ÎNVINS MAREA BRITANIE

Echipa feminină de gimnastică a României a învins Marea Britanie, la Ipswhich, la întâlnirea bilaterală, care pregăteşte participarea la Campionatele Mondiale din luna octombrie. România, în componenţa Raluca Haidu, Daniela Andrei, Gabriela Drăgoi, Cerasela Pătraşcu şi Dianca Trenca, a acumulat un total de 165.400 puncte, faţă de cele 163.100 ale Marii Britanii. La individual compus, Hannah Whelan a câştigat, cu un total de 55.650p, faţă de medaliata cu argint, Daniela Andrei (55.600p), şi cea cu bronz, Raluca Haidu (54.900p). Sandra Izbaşa a fost menajată şi nu a fost prezentă la Ipswhich, fiind încă în refacere după accidentarea gravă la tendonul lui Ahile, de anul trecut. Competiţia de la Ipswich s-a încheiat duminică seara, cu finalele pe aparate.

VICTORIE PENTRU BASCHETBALIŞTII ROMÂNI

Naţionala de baschet masculin a României a învins sâmbătă, la Tirana, reprezentativa similară a Albaniei, cu scorul de 93-74 (38-44), în cel de-al doilea meci din grupa B a preliminariilor CE din 2011 (Divizia B). Tricolorii antrenaţi de americanul Carl John Neumann au debutat cu dreptul în campania de calificare în primul eşalon european, învingând, pe 11 august, la Cluj-Napoca, favorita grupei Suedia, scor 70-54. Meciurile tur din Grupa B ale României se vor mai juca în compania Azerbaidjan, pe 17 august, la Timişoara, respectiv a echipei Belarus, la Minsk, pe 21 august. Partidele retur vor avea loc în 2011. Noua campanie de calificare în primul eşalon european va fi ultima de acest fel, având în vedere că FIBA Europe a anunţat că pentru CE din 2013 se va schimba sistemul de calificare, fără două divizii valorice, după ce numărul echipelor participante a fost mărit de la 16 la 24. Câştigătoarea fiecăreia din cele trei grupe, plus echipa cu cea mai bună linie de clasament de pe locul secund, vor evolua apoi în Turneul Final Four, finalistele urmând să promoveze în Divizia A valorică.

DEBUT CU STÂNGUL PENTRU BASCHETBALISTELE TRICOLORE

Naţionala de baschet feminin a României a debutat cu înfrângere în grupa B a preliminariilor CE din 2011, sâmbătă, la Bucureşti, în faţa reprezentativei Letoniei, scor 47-76 (24-33). Următoarele meciuri ale României din Grupa B: cu Serbia (17 august, în deplasare), cu Israel (20 august, la Tîrgovişte), din nou cu Letonia (23 august, în deplasare), cu Serbia (26 august, la Tîrgovişte) şi cu Israel (29 august, în deplasare). În primul meci din Grupa B, disputat joi, Israel a dispus, cu 93-65, de Serbia, pe teren propriu. Naţionala feminină a participat ultima dată la un turneu final al Campionatului European la ediţia din 2007.

POLOIŞTII ROMÂNI, ÎN PREGĂTIRI PENTRU CE

Naţionala de polo a României a fost învinsă, sâmbătă, de reprezentativa similară a Spaniei, scor 10-8 (1-2, 2-3, 3-2, 4-1), în cel de-al doilea meci din cadrul turneului amical de la Portugalete, în pregătirea celor oficiale de la CE din Croaţia. La Portugalete, tricolorii au debutat excelent, învingând, vineri, campioana olimpică en titre, Ungaria, cu 11-9. Duminică, în ultimul meci din cadrul turneului iberic, România a întâlnit campioana europeană Muntenegru. Al doilea şi ultimul test pentru România, înaintea CE din Croaţia, este programat între 20 şi 22 august, la Kosice - Cupa Dunării, echipele participante fiind Slovacia, Grecia şi Marea Britanie. Plecarea delegaţiei României spre Zagreb este programată pentru data de 27 august. Datorită calificării la Campionatul Mondial din 2011, obţinută recent la Liga Mondială (locul 5), naţionala ţării noastre nu mai are presiunea unui obiectiv impus la CE din Croaţia, ci o clasare cât mai bună. Dacă se vor clasa în primele şase locuri la Zagreb, tricolorii nu vor mai juca ulterior meciuri de calificare la următoarea ediţie a CE din 2012. La Europenele din Croaţia, România va evolua în Grupa A, alături de Muntenegru, Croaţia, Italia, Spania şi Turcia. În Grupa B vor juca Serbia, Ungaria, Germania, Grecia, Rusia şi Macedonia. Meciul de debut al României este programat pe 29 august, de la ora 11.00, în compania Turciei, fiind chiar partida de deschidere a Campionatului European.