Ultimul minut

Sport 18 Februarie 2008 / 00:00 700 accesări

UCM Reşiţa şi Poli Timişoara continuă în Cupa Challenge la handbal masculin

Trei echipe masculine româneşti de handbal au susţinut, în weekend-ul recent încheiat, partide în optimile de finală ale cupele europene. Învinsă în prima manşă (23-31), Steaua a părăsit Cupa Cupelor după ce a pierdut şi returul de la Chiajna, 26-34 cu maghiarii de la MKB Veszprem. În Challenge Cup, ambele echipe româneşti prezente în optimi au obţinut calificări în sferturile de finală. UCM Reşiţa a pierdut returul din Croaţia cu Moslavina Kutina, cu 34-36, însă merge mai departe pentru că în tur se impusese la Reşiţa cu 40-24. Chiar dacă a susţinut ambele manşe pe teren propriu cu islandezii de la Fram Reykjavik, Poli Timişoara s-a calificat cu emoţii în sferturi. Sîmbătă, Poli a cîştigat cu 26-24, pentru ca ieri bănăţenii să cedeze la limită, scor 24-25. Tragerea la sorţi a confruntărilor din sferturile de finală ale Cupei Challenge va avea loc marţi, la Viena. Alături de UCM Reşiţa şi Poli Timişoara, în urnă se vor mai afla formaţiile Benfica Lisabona (Portugalia), SPR Chrobry Glogow (Polonia), Alpla HC Hard (Austria), Arkatron Minsk (Belarus), RK Sloga Doboj (Bosnia-Herţegovina) şi Pfadi Winterthur (Elveţia).

Calificări în lanţ în cupele europene la handbal feminin

În afara Tomisului, alte patru formaţii româneşti de handbal feminin s-au duelat la sfîrşitul săptămînii trecute în cadrul cupelor europene. Seria întîlnirilor a fost deschisă de Oltchim Rm. Vîlcea, care a înjosit-o, vineri seară, pe Lada Togliatti, cu 35-26 (16-12), în grupa semifinală a Ligii Campionilor. Evoluţiile bune pentru echipele noastre au continuat şi în Cupa Cupelor, liderul Ligii Naţionale, Rulmentul, învingînd la Braşov, cu 25-20, pe DVSC Debrecen (Ungaria) în manşa retur a optimilor de finală, după ce în tur scorul a fost egal, 30-30. În cadrul aceleaşi faze a competiţiei, U. Jolidon Cluj a obţinut calificarea în sferturi, după ce a trecut, cu 23-18, de HC Naisa (Serbia), în returul disputat în deplasare. În tur, clujencele s-au impus cu 33-28. Alături de CS Tomis, în sferturile de finală ale Cupei Challenge s-a calificat şi HC Dunărea Brăila, după ce sîmbătă a remizat pe teren propriu, 27-27 cu DHK Zora Olomouc (Cehia). Brăilencele au trecut în faza următoarea a competiţiei graţie victoriei obţinute în deplasare, 27-26.

Adrian Mutu a mai reuşit un gol pentru Fiorentina

Internaţionalul Adrian Mutu a marcat, ieri, al doilea gol al formaţiei sale, Fiorentina, în victoria de pe teren propriu, scor 2-1, cu echipa Catania, într-un meci contînd pentru etapa a 23-a a campionatului italian de fotbal. Integralist la gazde, Mutu a marcat în min. 70, la scorul de 1-1, cu un şut din afara careului, al 14-lea gol personal în actualul sezon de Serie A. Şi alţi doi “tricolori” au fost integralişti aseară, Ştefan Radu în Lazio - Atalanta 3-0 şi Paul Codrea în Siena - Torino 0-0, ambii la formaţiile gazdă.

Wenger dă vina pe starea gazonului

Managerul echipei Arsenal Londra, Arsene Wenger, a spus că o bună parte din eşecul suferit de formaţia sa în optimile Cupei Angliei, 0-4 (Rooney 16), Fletcher 20, 74, Nani 38) cu Manchester United, a fost cauzată de starea foarte proastă a gazonului de pe “Old Trafford”, dar a admis că formaţia sa nu a prins o zi prea bună. Marea surpriză a produs-o formaţia Barnsley, din liga a doua, care a eliminat, chiar pe “Anfield Road”, pe FC Liverpool, cu 2-1 (Foster 57, Howard 90 / Kuyt 32).

Fair-play-ul lui Rijkaard

Antrenorul formaţiei FC Barcelona, Frank Rijkaard, a recunoscut că echipa sa nu trebuia să primească lovitura de pedeapsă prin care s-a impus în partida cu Real Zaragoza, de sîmbătă seară, scor 2-1, pentru că henţul lui Juanfran nu a fost unul intenţionat. “Se pare că henţul nu a fost intenţionat. Dar cel mai important este că am cîştigat. A fost un meci foarte greu, în care se putea înregistra orice rezultat, iar Zaragoza a jucat foarte bine în repriza secundă”, a declarat Rijkaard. Barcelona s-a impus în deplasarea de la Zaragoza graţie lui Ronaldinho, care a transformat penalty-ul acordat în min. 84.

Barcelona îl cumpără cu 18 milioane de euro pe Garay

FC Barcelona va plăti 18 milioane de euro pentru transferul fundaşului central argentinian Ezequiel Garay, de la Racing Santander. În vîrstă de 21 de ani, Garay a venit la Santander în 2005, de la Newell’s Old Boys, iar de serviciile sale s-au mai arătat interesate Real Madrid şi FC Liverpool. Cotidianul catalan „Sport” adaugă că Barcelona l-a suflat pe Garay lui Real Madrid, care şi-l dorea pentru a-şi întări centrul apărarii, acolo unde “Pepe nu poate face miracole, iar Metzelder este mai fragil decît un pahar de vin”.