Ultimul minut

Sport 18 Noiembrie 2014 / 00:00 485 accesări

MANUEL NEUER VREA SĂ CÂŞTIGE ŞI CAMPIONATUL EUROPEAN DIN 2016

Portarul Manuel Neuer a declarat, într-un interviu acordat publicaţiei „Kicker”, că vrea să câştige cu naţionala de fotbal a Germaniei şi Campionatul European din 2016, după ce, în acest an, el şi colegii săi din reprezentativa germană s-au impus la Cupa Mondială din Brazilia. „Este clar că ne-am stabilit obiective importante. Vrem să reuşim ceea ce au reuşit spaniolii”, a spus portarul echipei Bayern Munchen. Neuer a precizat că nu îşi face nicio grijă în privinţa calificării echipei la turneul final al Campionatului European din 2016, din Franța. Germania a învins, vineri seară, cu scorul de 4-0, Gibraltarul şi se află pe locul 2 în grupa D de calificare la EURO 2016, după Polonia.

MECIUL ITALIA - CROAŢIA, ÎNTRERUPT ZECE MINUTE

Meciul Italia - Croaţia, din preliminariile Campionatului European din 2016, a fost întrerupt, duminică seară, la Milano, timp de aproximativ zece minute, din cauza fumigenelor aruncate pe teren de fanii croaţi. În minutul 73, arbitrul olandez Bjorn Kuipers a trimis cele două echipe în afara terenului, la scorul de 1-1. El mai oprise meciul timp de trei minute, interval în care s-a făcut un anunţ pentru public. Imediat după reluarea jocului după prima întrerupere, pe teren s-a aruncat cu fumigene din sectorul de tribună ocupat de suporterii croaţi. Fanii au aruncat cu fumigene şi în tribune. Jocul s-a reluat după aproximativ zece minute şi după un nou anunţ pentru public. 17 fani au fost arestaţi, duminică seară, ca urmare a incidentelor de la finalul partidei dintre reprezentativele Italiei şi Croaţiei, informează ansa.it. După meciul de la Milano, fanii croaţi au aruncat cu diverse obiecte spre forţele de ordine, în afara stadionului. La finalul partidei, selecţionerul Croaţiei, Niko Kovac, şi-a cerut scuze pentru comportamentul suporterilor.

MODRIC ȘI BLIND S-AU ACCIDENTAT

Internaţionalul croat al echipei Real Madrid, Luka Modric, va fi indisponibil trei săptămâni din cauza unei accidentări pe care a suferit-o în meciul de duminică al Croaţiei cu Italia, scor 1-1, din preliminariile Campionatului European din 2016. Modric s-a accidentat la aductori. El a părăsit terenul în minutul 28 al partidei de la Milano, plângându-se de dureri la piciorul drept. Și internaţionalul olandez al echipei Manchester United, Daley Blind, s-a accidentat la un genunchi în meciul câştigat, duminică, de Olanda, scor 6-0, în faţa selecţionatei Letoniei, în preliminariile EURO 2016. Blind s-a accidentat în minutul 20. „Cred că este ceva la ligament. Ar putea fi întindere sau ruptură”, a declarat selecţionerul Olandei, Guus Hiddink.

VOLKAN DEMIREL A REFUZAT SĂ JOACE ÎN MECIUL CU KAZAHSTAN

Portarul echipei Fenerbahce Istanbul, Volkan Demirel, a refuzat să joace în meciul Turciei cu Kazahstan, disputat duminică seară în preliminariile Campionatului European din 2016, deoarece a fost înjurat de suporteri în timpul încălzirii. Potrivit cotidianului „Milliyet”, Demirel a fost fluierat şi înjurat de suporteri în timpul încălzirii pe „Turk Telekom Arena” din Istanbul, stadion ce aparţine rivalei echipei Fenerbahce, Galatasaray. Iniţial, portarul s-a îndreptat spre tribună şi le-a cerut suporterilor să înceteze. Văzând că fanii scandează împotriva lui şi îl înjură în continuare, Volkan Demirel s-a dus la banca de rezerve şi i-a făcut semn antrenorului de portari Alper Boguşlu să îl înlocuiască. Demirel şi-a scos mănuşile și a plecat la vestiare gesticulând, iar după scurt timp a părăsit stadionul. El a revenit la stadion în timpul primei reprize, alături de colegul său de la Fenerbahce, Emre Belozoglu. În locul lui Volkan Demirel, titular în poarta reprezentativei Turciei a fost Volkan Babacan, de la Istanbul Başakşehir.

MANCINI, PREZENTAT OFICIAL LA INTER

Roberto Mancini a fost prezentat oficial în calitate de antrenor al formației Internazionale Milano. Tehnicianul italian a semnat un contract valabil până în 2017 și a declarat că va face tot posibilul pentru a readuce echipa pe primele locuri în Italia. Mancini l-a înlocuit pe Walter Mazzarri, care a fost demis din cauza rezultatelor slabe. Mancini a mai antrenat Interul în perioada 2004-2008, câștigând trei titluri consecutive, în 2006, 2007 și 2008. El a pregătit-o ultima dată pe Galatasaray Istanbul, dupa ce anterior a fost antrenor la Manchester City, formație cu care a devenit campion al Angliei în 2012. Roberto Mancini își va începe al doilea mandat la Inter duminică, atunci când este programat derby-ul cu AC Milan.

FIUL LUI ZIDANE A DEBUTAT ÎN ECHIPA A DOUA A CLUBULUI REAL MADRID

Fiul fostului internaţional francez Zinedine Zidane, Enzo, a debutat duminică în echipa a doua a clubului Real Madrid, el fiind introdus pe teren de tatăl său în repriza a doua a unui meci din liga a treia spaniolă. Mijlocaşul în vârstă de 19 ani, care evoluează în mod normal pentru Real Madrid C, a fost convocat în premieră de Zinedine Zidane pentru Castilla, echipa a doua a clubului madrilen. Enzo a intrat pe teren în minutul 88 al meciului dintre Real Madrid Castilla şi UB Conquense, scor 2-1. Fiul cel mare al lui Zinedine Zidane face parte din selecţionata Under 19 a Franţei. Zinedine Zidane mai are trei băieţi, Luca (16 ani), Theo (12 ani) şi Elyaz (8 ani), de asemenea fotbalişti în cadrul clubului Real Madrid.

UN FOTBALIST CU DEFIBRILATOR CARDIAC A JUCAT ÎNTR-UN MECI DE CUPĂ REGIONALĂ

Fotbalistul Daniel Engelbrecht, în vârstă de 24 de ani, a devenit, sâmbătă, primul jucător profesionist din Germania care evoluează deşi are implantat un defibrilator cardiac. Engelbrecht a intrat pe teren în minutul 76 al unui meci de cupă regională pierdut de echipa sa, Stuttgart Kickers, din liga a treia germană, în faţa formaţiei FV Ravensburg. El a purtat o vestă de protecţie sub tricou. În urmă cu 16 luni, Engelbrecht a fost diagnosticat cu miocardită. El a fost operat de patru ori, iar ultima dată i s-a implantat un defibrilator. „Am înfruntat de multe ori moartea şi nimeni nu se aştepta să pot juca din nou. Este cea mai frumoasă zi din viaţa mea”, a declarat jucătorul pentru Sky Sports.

UN JUCĂTOR ÎN VÂRSTĂ DE 21 DE ANI A DECEDAT LA UN MECI, ÎN SPANIA

Jucătorul Raul Alcaide Asensio a încetat din viaţă, duminică, la Zaragoza, la vârsta de 21 de ani, după ce s-a prăbuşit pe teren în timpul unui meci dintr-o ligă regională spaniolă, informează cotidianul „As“. Asensio era component al echipei San Andres- Asociacion Familiar. El s-a prăbuşit pe teren la scurt timp după startul celei de-a doua reprize a unei partide cu formaţia Perdiguera şi, în ciuda eforturilor medicilor, nu a mai putut fi salvat. Raul Alcaide Asensio marcase un gol pentru echipa sa în prima repriză.

ALTE ȘASE ECHIPE S-AU CALIFICAT LA CUPA AFRICII PE NAŢIUNI

Reprezentativele din Senegal, Africa de Sud, Camerun, Zambia, Burkina Faso şi Gabon s-au calificat la ediţia din 2015 a Cupei Africii pe Naţiuni, ca urmare a rezultatelor înregistrate în penultima etapă a preliminariilor. Senegalul a învins echipa Egiptului, scor 1-0, Africa de Sud s-a impus în faţa Sudanului, scor 2-1, Camerunul a câştigat meciul cu RD Congo, scor 1-0, Zambia a învins Mozambicul (1-0), Burkina Faso a câștigat în fața naţionalei din Lesotho, scor 1-0, iar Gabon a remizat cu Angola, scor 0-0. Echipele calificate sâmbătă se alătură celor trei selecţionate care au obţinut anterior calificarea: Algeria, Capul Verde şi Tunisia. Cupa Africii pe Naţiuni va avea loc în 2015 în Guineea Ecuatorială, cu participarea a 16 selecţionate.