Ultimul minut

Sport 16 Decembrie 2013 / 00:00 621 accesări

BOXERUL BOGDAN DINU A CÂŞTIGAT CIRCUITUL „BIGGER’S BETTER“ 2013

Boxerul român Bogdan Dinu a câştigat titlul de campion al circuitului „Bigger’s Better“ 2013, după ce l-a învins la puncte pe compatriotul său Lucian Bot în superfinala piramidală a competiţiei. În sferturile de finală ale turneului desfăşurat vineri seară, în Sala „Benfica“ din Lisabona, Dinu a dispus prin KO tehnic în repriza a treia de lituanianul Sergej Maslobojev, iar în semifinale l-a învins la puncte (decizie în unanimitate) pe francezul Fabrice Aurieng. Până în finală, Bot i-a învins la puncte pe polonezul Tomasz Sarara şi pe grecul Evgenios Lazaridis, pe care l-a şi trimis la podea în prima rundă. Pentru acest succes, Bogdan Dinu a fost recompensat cu un cec de 30.000 de dolari. Circuitul „Bigger’s Better“ 2013, ajuns la ediţia a treia, a cuprins opt etape, Dinu câştigând o etapă din Grecia, iar Bot pe cea din Slovacia. În acest circuit pot participa posesorii de licenţă box, kickboxing, thai boxing, muay thai boxing, MMA, care se încadrează cel puţin la categoria semigrea. Meciurile sunt de trei reprize a câte trei minute.

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Ultimele partide din etapa a 9-a a Euroligii de baschet masculin s-au încheiat cu rezultate normale - Grupa A: Budivelnik Kiev - JSF Nanterre 97-87; Grupa B: EA7 Emporio Armani Milano - Brose Baskets 74-73, Real Madrid - Strasbourg IG 79-66; Grupa C: Galatasaray Istanbul - Stelmet Zielona Gora 76-57; Grupa D: Lokomotiv Kuban - Panathinaikos Atena 63-82. Graţie victoriei de vineri seară, Emporio Armani a obţinut şi ea calificarea în faza următoare, fiind a doua echipă din Grupa B calificată mai departe, după Real Madrid. Astfel că în ultima etapă se vor mai decide ocupantele a numai cinci locuri disponibile pentru faza următoare - unul în Grupa A şi câte două în Grupele B şi C.

JUAN MARTIN DEL POTRO, SPORTIVUL ARGENTINIAN AL ANULUI

Jucătorul de tenis Juan Martin del Potro a câştigat titlul de sportivul argentinian al anului 2013, întrecându-l pe fotbalistul echipei FC Barcelona, Lionel Messi, cvadruplu câştigător al „Balonului de Aur“. „Sunt foarte fericit pentru acest premiu. Am avut un an minunat, mai bun decât speram”, a scris Del Potro pe Facebook. În 2013, Del Potro a câştigat patru turnee ATP şi a fost finalist la Masters 1000 Indian Wells şi Shanghai. Messi a câştigat campionatul Spaniei cu FC Barcelona în sezonul trecut.

CIO A REZERVAT 20.000.000 DE DOLARI PENTRU LUPTA ANTIDOPING ŞI ÎMPOTRIVA MANIPULĂRII COMPETIŢIILOR

Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, a anunţat crearea a două fonduri de câte 10 milioane de dolari, unul pentru susţinerea luptei antidoping şi celălalt pentru lupta împotriva manipulării competiţiilor. CIO va susţine cercetările consacrate noilor metode de detectare a substanţelor sau a metodelor interzise. Dacă actualele teste antidoping se bazează pe eşantioane de sânge sau de urină, ideea este să se vadă dacă alte elemente, cum ar fi părul sau celulele, pot oferi mijloace fiabile pentru descoperirea substanţelor dopante în organism. CIO a invitat guvernele ţărilor ce au foruri afiliate Agenţiei Mondiale Antidoping să se implice cu aceeaşi sumă în acest fond. Bach a precizat că CIO a mai înfiinţat un fond, tot de 10 milioane de dolari, „pentru protejarea sportivilor corecţi de orice formă de manipulare sau corupţie”.

ZĂPADĂ DIN BELŞUG LA SOCI, ÎNAINTEA JO 2014

Ninsori neobişnuit de puternice au fost înregistrate în această perioadă în regiunea Soci, care va găzdui Jocurile Olimpice de iarnă, ediţia 2014, iar meteorologii ruşi sunt optimişti, considerând că nu va exista niciun deficit de zăpadă pe durata competiţiei din luna februarie. Vremea reprezintă un factor practic necontrolabil în succesul Jocurilor de la Soci, unde competiţiile pe gheaţă vor avea loc pe ţărmul subtropical al Mării Negre, iar întrecerile montane se vor desfăşura pe pantele din zona Krasnaia Poliana. Temperaturile foarte ridicate din iarna trecută i-au făcut pe organizatorii JO 2014 să stocheze aproximativ 450.000 metri cubi de zăpadă în munţii din regiune, pentru orice eventualitate. Surplusul de omăt s-ar putea să nu fie necesar însă, în condiţiile în care, în acest moment, la Krasnaia Poliana stratul de zăpadă măsoară 52 cm, o grosime neobişnuit de mare pentru această perioadă a anului.

CAMPION MONDIAL LA LUPTE, SUSPENDAT PE VIAŢĂ

Luptătorul iranian Amir Aziz Ali Akbari a fost suspendat pe viaţă, după ce a fost depistat pozitiv cu steroizi anabolizanţi la Campionatele Mondiale de la Budapesta, din luna septembrie, unde a câştigat medalia de aur la categoria 120 kg, a anunţat federaţia internaţională de profil. Iranianul a mai fost suspendat pentru dopaj în trecut. Medalia sa de aur, obţinută la stilul greco-romane, va fi reatribuită lui Heiki Nabi, din Estonia, pe care Akbari l-a învins în finala de la Budapesta. Turcul Riza Kayaalp va primi medalia de argint, iar kazahului Nurmahan Tinaliev şi suedezului Johan Magnus Euren le vor reveni medaliile de bronz.

MARIO MATT A INTRAT ÎN ISTORIA CUPEI MONDIALE LA SCHI ALPIN

Schiorul austriac Mario Matt a scris istorie în proba de slalom special desfăşurată ieri la Val d’Isere, în cadrul Cupei Mondiale la schi alpin. La vârsta de 34 de ani şi 250 de zile, Matt s-a impus pe pârtia din Franţa şi a depăşit recordul deţinut de norvegianul Finn Christian Jagge (născut în 1966, campion olimpic în 1992, la Albertville, tot la slalom special), care câştigase o etapă de Cupă Mondială la 33 de ani şi 253 de zile. Matt i-a întrecut la Val D’Isere pe suedezul Mattias Hargin şi pe italianul Patrick Thaler, reuşind a 14-a victorie personală într-o cursă de slalom. Tot ieri, austriacul Marcel Hirscher a eşuat în tentativa de a urca pe podium pentru a 11-a oară consecutiv, ratând calificarea în manşa a doua! Campionul mondial în exerciţiu nu mai terminase un slalom special în afara podiumului din martie 2012. Hirscher câştigase slalomul uriaş organizat sâmbătă pe aceeaşi pârtie, urmat de francezul Thomas Fanara şi de germanul Stefan Luitz, aceasta fiind a 20-a sa victorie din carieră.

VICTORII PENTRU WEIRATHER ŞI WORLEY LA ST. MORITZ

Tessa Worley a câştigat slalomul uriaş de la St. Moritz (Elveţia), din cadrul Cupei Mondiale feminine de schi alpin, schioarea franceză fiind urmată de suedeza Jessica Lindell-Vikarby şi de slovena Tina Maze. Lindell-Vikarby continuă să conducă în clasamentul general, cu 212 puncte, urmată de Kathrin Zettel şi de Worley. Sâmbătă, tot la St. Moritz, a avut loc o cursă de Super-G, câştigată de Tina Weirather (Liechtenstein), urmată de suedeza Kajsa Kling şi de austriaca Anna Fenninger.