Ultimul minut

Sport 29 Octombrie 2013 / 00:00 547 accesări

MEDALII CONSTĂNŢENE LA CN INDIVIDUAL DE GIMNASTICĂ ARTISTICĂ PENTRU JUNIORI

La finalul săptămânii trecute, la Oneşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional Individual de gimnastică artistică rezervat juniorilor, competiţie la care sportivii constănţeni au cucerit zece medalii. Grupa de la CS Farul pregătită de Clemenţa Garabet, Daniela şi Remus Nicolai a cucerit şase medalii, una de aur, prin Kathleen Coman (bârnă, junioare 3, nivelul 4), trei de argint, prin Dafne Stanciu (paralele, jun. 3, niv. 3, şi bârnă) şi Carmen Glăvan (sărituri, jun. 3, niv. 3), precum şi două de bronz, prin Carmen Glăvan (sărituri, jun. 3, niv. 3) şi Anamaria Paşa (paralele, jun. 3, niv. 3). Grupa de la CS Farul pregătită de Camelia Voinea, Florin Uzum şi Olimpia Popa a obţinut trei medalii, toate prin Georgiana Juravle: bronz la individual compus, argint la sărituri şi bronz la sol, la jun. 3, niv. 4. Palmaresul delegaţiei constănţene a fost completat de medalia de bronz obţinută de Ioana Coman, de la CSŞ 1 Constanţa, la sărituri jun. 2, sportivă pregătită de Mirela Szemerjai şi Sorin Bechir.

TREI PODIUMURI CONSTĂNŢENE LA CN DE TENIS DE MASĂ PENTRU COPII

Duminică s-au încheiat, la Buzău, Campionatele Naţionale de tenis de masă rezervate copiilor cu vârste între 8 şi 10 ani, sportivii constănţeni pregătiţi de Viorel Filimon şi Liliana Sebe reuşind să urce de trei ori pe podium. Astfel, fetele de la CS Farul, în formula Elena Zaharia, Lavinia Tănase şi Andreea Grigore, au ocupat ultima treaptă a podiumului în competiţia pe echipe, aceeaşi performanţă fiind realizată de băieţii de la LPS “Nicolae Rotaru”, în formula Ştefan Zdrobeu, Hakan Şeicamet şi Răzvan Plăeaşu, în întrecerea pe echipe. La individual, singurul reprezent al oraşului de la ţărmul mării care a reuşit să urce pe podium a fost Camelia Mitrofan (LPS “Nicolae Rotaru”), clasată pe locul al treilea.

CS FARUL, PE PODIUM LA CN DE FLORETĂ PENTRU SPERANŢE

În perioada 23-26 octombrie, la Bucureşti, au avut loc Campionatele Naţionale de scrimă în proba de floretă rezervată speranţelor, competiţie la care au fost prezenţi şi doi sportivi de la CS Farul Constanţa. La fete, Raluca Văcăraşu s-a clasat pe locul 3, în timp ce Alexandru Stan a terminat pe 13 în întrecerea băieţilor, ambii sportivi fiind antrenaţi de Gheorghe Horia.

HALEP SE MENŢINE PE LOCUL 14 ÎN IERARHIA WTA

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep se menţine pe locul 14 în clasamentul WTA, cu 3.085 de puncte, fiind sportiva din România cea mai bine clasată în ierarhia dată publicităţii ieri. Următoarea jucătoare din România aflată în ierarhia WTA este Sorana Cîrstea, care se menţine pe locul 22, cu 2.170p. În schimb, Monica Niculescu a coborât de pe locul 54 pe 55, cu 1.095p, iar Alexandra Cadanţu a urcat de pe 66 pe 61, cu 967p. Irina-Camelia Begu a coborât de pe 126 pe 127, cu 478p, iar Alexandra Dulgheru a coborât de pe 154 pe 155, cu 405p. Şi Cristina-Andreea Mitu a coborât, de pe 173 pe 177, cu 350p, iar Cristina Dinu a coborât de pe locul 180 pe 194, cu 318p. La dublu, Irina-Camelia Begu se menţine pe 69, cu 1.334p, Monica Niculescu a urcat de pe 73 pe 70, cu 1.296p, iar Raluca-Ioana Olaru se menţine pe locul 77, cu 1.162p. Pe primele trei poziţii ale ierarhiei WTA de simplu se află următoarele jucătoare: 1. Serena Williams (SUA) 13.260p, 2. Victoria Azarenka (Belarus) 8.046p, 3. Na Li (China) 6.045p.

TECĂU A COBORÂT DOUĂ LOCURI ÎN CLASAMENTUL ATP LA DUBLU

Tenismanul constănţean Horia Tecău a coborât două locuri, de pe 28 pe 30, cu 2.670 de puncte, în clasamentul ATP la dublu dat publicităţii ieri. Tot la dublu, Florin Mergea a urcat de pe 66 pe 65, cu 1.201p. La simplu, Victor Hănescu a coborât un loc în clasamentul ATP şi se află pe poziţia 77, cu 656p, fiind cel mai bine clasat jucător român. Adrian Ungur se menţine pe locul 110, cu 530p, în timp ce Marius Copil a coborât o poziţie, de 144 pe 145, cu 381p. Primele trei locuri ale clasamentului ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Rafael Nadal (Spania) 11.670p, 2. Novak Djokovic (Serbia) 11.120p, 3. David Ferrer (Spania) 6.600p.

ROMÂNIA - UCRAINA, ÎN PRIMUL TUR AL GRUPEI I A CUPEI DAVIS

Echipa de Cupa Davis a României va întâlni în perioada 31 ianuarie - 2 februarie 2014, în deplasare, reprezentativa similară a Ucrainei, în primul tur al Grupei I, zona Euro-Africană, s-a stabilit, ieri, în urma tragerii la sorţi. România şi Ucraina se vor întâlni pentru a doua oară în Cupa Davis, după ce, în 2010, tricolorii se impuneau pe teren propriu, cu scorul de 3-1, tot în Grupa I. Din echipa Ucrainei fac parte Serghei Stahovski (103 ATP, fost număr 31 ATP), Denis Molceanov (190 ATP), Alexandr Dolgopolov (59 ATP, fost nr. 13 ATP), Illia Marcenko (152 ATP), Oleksandr Nedoviesov (99 ATP) şi Vladislav Manafov (611 ATP). Dacă va trece de Ucraina, România va întâlni în turul al doilea, pe teren propriu, reprezentativa Suediei, care nu are adversar în primul tur. Meciurile ar urma să aibă, cel mai probabil, în perioada 4-6 aprilie 2014.

IRINA BEGU, CALIFICATĂ ÎN TURUL SECUND LA NANJING OPEN

Jucătoarea Irina-Camelia Begu, locul 127 WTA, a învins-o ieri, cu 2-6, 6-4, 6-2, pe sportiva rusă Daria Gavrilova, locul 129 WTA, şi s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Nanjing (China), dotat cu premii în valoare totală de 125.000 de dolari. În faza următoare, Begu va evolua împotriva jucătoarei slovace Anna Schmiedlova, locul 81 WTA şi cap de serie nr. 8. Calificarea în turul secund este recompensată cu 2.000 de dolari şi 22 de puncte WTA. La dublu, Begu şi partenera ei, Yanina Wickmayer din Belgia, au fost învinse, în primul tur, de cuplul Misaki Doi (Japonia) / Yi-Fan Xu (China), cu 7-6, 6-2.

CUPELE EUROPENE LA VOLEI

Cinci echipe din România vor evolua la mijlocul acestei săptămâni în Cupele Europene la volei, iar două dintre ele vor juca astăzi. De la ora 17.00 (în direct la Digi Sport 3), în Liga Campionilor la volei feminin, în etapa a 2-a din Grupa F, Ştiinţa Bacău va juca pe teren propriu cu Volero Zürich, campioana Elveţiei. În Cupa CEV la volei masculin, în manşa retur din 16-imile de finală, CS Volei Municipal Zalău va evolua în deplasare, de la ora 18.00, pe terenul formaţiei ruse Gubernia Nijni Novgorod. După 0:3 în turul de pe teren propriu, sălăjenii au şanse minime să se califice mai departe.

MIHAIL IUJNÎI S-A IMPUS ÎN TURNEUL DE LA VALENCIA

Tenismanul rus Mihail Iujnîi a câştigat turneul de la Valencia, învingându-l în finală pe principalul favorit, spaniolul David Ferrer, scor 6-3, 7-5. David Ferrer, triplu câştigător al turneului de la Valencia (2008, 2010, 2012), a fost învins de Iujnîi într-o oră şi 23 de minute. Pentru Ferrer, aceasta a fost a şasea finală pierdută consecutiv în 2013. Mihail Iujnîi, finalist în 2009 la Valencia, a mai câştigat în 2013 turneul de la Gstaad.

CILIC A CÂŞTIGAT PRIMUL MECI DE LA REVENIREA DUPĂ SUSPENDAREA PENTRU DOPAJ

Tenismanul croat Marin Cilic, care nu a mai jucat din luna iunie, când a fost suspendat pentru dopaj, a câştigat, ieri, primul meci de la revenirea pe teren şi s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Paris-Bercy. Cilic, locul 41 ATP, l-a învins în primul tur, cu 5-7, 6-1, 6-4, pe olandezul Igor Sijsling şi îl va întâlni în faza următoare a competiţiei pe argentinianul Juan Martin del Potro, cap de serie nr. 4. În vârstă de 25 de ani, Cilic a fost suspendat pentru nouă luni, până la 31 ianuarie 2014, de către un tribunal independent, după ce a fost depistat pozitiv cu un stimulent. Cilic a fost depistat pozitiv cu niketamidă la 1 mai, la un turneu la München. Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a redus, vineri, de la nouă luni la patru luni suspendarea pentru dopaj a tenismanului croat Marin Cilic. TAS a hotărât ca suspendarea să fie valabilă de la 26 iunie 2013.