Victorie clară pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa a 5-a: CSM CETATE DEVA - CS TOMIS CONSTANŢA 22-29

Sport 11 Octombrie 2010 / 00:00 736 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa a obţinut aseară a treia victorie în actuala ediţie a Ligii Naţionale. După succesul categoric obţinut în faţa formaţiei HC Zalău, elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au învins în etapa a 5-a pe CSM Cetate Deva, scor 22-29 (14-11), reuşind astfel să-şi ia revanşa după înfrângerea la limită suferită în sezonul trecut tot la Deva, scor 29-30. Hotărâte să nu piardă cele două puncte puse în joc, handbalistele constănţene au pus stăpânire pe joc încă din primele minute ale întâlnirii, reuşind să îşi creeze un avantaj consistent până spre finalul primei reprize, 13-7 (min. 27). Constănţencele s-au relaxat însă prematur, iar gazdele au profitat de acest lucru pentru a pleca la pauză cu un handicap de trei goluri, 14-11 pentru Tomis. Diferenţa s-a menţinut şi la reluare, dar oaspetele au apăsat pedala de acceleraţie în ultimul sfert de oră, reuşind să se impună la o diferenţă considerabilă, care trimite Tomisul pe poziţia a treia a podiumului. „Am dominat meciul de la un capăt la altul, însă la un moment dat fetele au ratat foarte mult şi adversarele s-au apropiat. Am avut şi unele probleme, Loredana Mateescu şi Cristina Zamfir acccidentându-se, iar pentru câteva momente am fost descoperiţi pentru că nu prea mai aveam pe cine să trimitem în teren. Fetele au revenit însă şi au obţinut o victorie meritată”, a declarat Ion Crăciun. Pentru Tomis au marcat: Mateescu 9g (7 din 7m), Zamfir 6g, Rusu 5g, Tîlvîc 4g, Pătru 2g, Pîrîianu 1g, Barcan 1g şi Cîrstea 1g.

Celelalte rezultate ale etapei - sâmbătă: U. Jolidon Cluj - Rulmentul Braşov 39-29, HC Zalău - HCM Roman 24-20; duminică: Dunărea Brăila - HCM Baia Mare 25-22, HCM Buzău - SCM Craiova 28-25, CSM Bucureşti - Oţelul Galaţi 29-28; U. Reşiţa - Oltchim Rm. Vîlcea 17-41 (disputat marţi).