Victorie confortabilă a campioanei HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 14-a: CSM SATU MARE - HCM CONSTANŢA 32-44

Sport 06 Februarie 2012 / 00:00 742 accesări

Campioana HCM Constanţa îşi continuă marşul triumfal în Liga Naţională de handbal masculin. Sâmbătă, în etapa a 14-a, la Satu Mare, pe terenul unei formaţii care cedează greu puncte în faţa propriilor suporteri, HCM s-a impus categoric, scor 44-32 (21-16), după 60 de minute în care nu a avut niciun moment emoţii în privinţa celor două puncte. Gazdele au rezistat doar în primele zece minute, HCM distanţându-se apoi imediat la patru lungimi, 13-9, iar până la pauză şi-a asigurat un avantaj de cinci goluri, 21-16. Sarabanda golurilor a continuat şi în actul secund, când constănţenii au mărit ecartul la nouă goluri, 27-18, ajutaţi şi de evoluţia foarte bună a lui Stănescu, acesta încheind meciul cu 15 intervenţii salvatoare. Ultimul fluier al sirenei a pus capăt suferinţei gazdelor, HCM câştigând cu 44-32 ultima partidă înainte de duelul de joi, cu Wisla Plock, din Liga Campionilor.

„Nu ne aşteptam la un meci uşor, dar am jucat foarte bine şi diferenţa de goluri spune totul. S-a jucat destul de rapid şi de aceea s-au primit multe goluri, chiar dacă apărarea noastră a funcţionat, iar Stănescu a apărat foarte bine. Am putut exersa şi multe scheme pentru partida cu polonezii“, a precizat interul Alexandru Şimicu. Pentru HCM au marcat: Ghionea 8g, Şimicu 6g, Sabou şi Irimescu - câte 5g, Stavrositu 4g, Toma 3g, A. Stamate, Csepreghi, Sadoveac, Criciotoiu, Buricea, Onyejekwe - câte 2g, Adzic 1g.

Celelalte rezultate ale etapei a 14-a: Pandurii Tg. Jiu - Ştiinţa Bacău 31-29, CSM Ploieşti - Poli Timişoara 30-33, Steaua Bucureşti - HC Odorhei 29-42, U. Cluj - Bucovina Suceava 25-27. Partidele CSM Bucureşti - HC Caraş Severin şi Potaissa Turda - Dinamo Călăraşi au fost amânate. Clasament: 1. HCM Constanţa 28p, 2. Ştiinţa Bacău 22p, 3. HC Odorhei 17p (golaveraj. 441-406), 4. Pandurii Tg. Jiu 17p (420-408), 5. HC Caraş Severin 17p (353-352), 6. Bucovina Suceava 16p (378-378), 7. Potaissa Turda 14p (352-348), 8. Dinamo Călăraşi 14p (356-359), 9. Poli Timişoara 12p, 10. CSM Satu Mare 11p, 12. U. Cluj 8p, 12. CSM Bucureşti 7p (332-369), 13. CSM Ploieşti 7p (325-387), 14. Steaua Bucureşti 2p.