Victorie de senzaţie pentru Germania

Optimi de finală: Germania - Anglia 4-1 (Klose 20, Podolski 32, T. Muller 67, 70 / Upson 37)

Sport 28 Iunie 2010 / 00:00 387 accesări

Cel mai frumos meci al turneului final - până acum - l-au jucat cele două mari puteri europene, Germania şi Anglia. Un meci de real spectacol, cu multe goluri, ratări incredibile şi o uriaşă gafă de arbitraj la 2-1 - gol perfect regulamentar al lui Lampard (min. 39), nevalidat de tuşier, care era departe de fază! Asta ca un fel de revanşă după mult disputata finală din 1966, când Angliei i s-a acordat un gol care... nici acum nu se ştie dacă a fost sau nu! Dar victoria Germaniei este absolut meritată, echipa lui Joachim Low jucând mult mai bine decât Anglia, care nu a arătat nimic nou faţă de meciurile din grupe, când s-a chinuit cu echipe modeste. Cele două echipe au început precaut meciul, dar apărarea englezilor a dat rapid semne de slăbiciune la incursiunea lui Ozil, James având o primă paradă reuşită. Portarul Angliei nu a putu face nimic în min. 20, când Neuer a degajat puternic, mingea a sărit peste fundaşii englezi şi Klose a profitat de nesiguranţa lui Upson, înscriind pe lângă James. Meciul s-a încins şi ocaziile s-au înşirat pe bandă rulantă - Barry trage de la marginea careului, dar apără Neuer, Klose scapă singur cu James, dar apără englezul - şi apoi vine al doilea gol german, cu Muller pasându-i ideal lui Podolski, atacantul lui FC Koln finalizînd sec, din unghi. Milner ratează doar cu Neuer în faţă, şutul lui Klose este respins de Gerrard şi apoi englezii revin în joc, Upson înscriind cu capul după o centrare a lui Gerrard. Iar peste două minute am consemnat cea mai controversată fază a turneului final, cu şutul lui Lampard, din min. 39. Repriza secundă a început cu dominarea englezilor, Lampard nimerind bara (min. 52), încă o dată. Apoi germanii s-au apărat tot mai bine, englezii trebuind să se mulţumească doar cu dominarea şi cu şuturi de la distanţă. Şi a venit lovitura de graţie din min. 67, cu un contraatac purtat în trei oameni şi cu golul lui Muller care a pus punct disputei. Englezii sunt groggy şi Muller finalizează un nou contraatac, care aduce un scor umilitor pentru echipa lui Capello. Dominarea englezilor din final mai aduce câteva ocazii, dar Neuer se remarcă şi Germania se impune cu 4-1 ajungând, din nou, în sferturile de finală.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Boateng - Khedira, Schweinsteiger - Muller (72 Trochowski), Ozil (83 Kiessling), Podolski - Klose (72 M. Gomez); Anglia (antrenor Fabio Capello): James - Johnson (87 Wright-Philips), Upson, Terry, A.Cole - Milner (64 J. Cole 64), Barry, Lampard, Gerrard - Defoe (72 Heskey), Rooney. Cartonaşe galbene: Friedrich / Johnson. Au arbitrat: Jorge Larrionda - Pablo Fandino şi Mauricio Espinosa (toţi din Uruguay), rezervă: Martin Vazquez (Uruguay).