Victorie fără emoţii pentru HCM

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 7-a: CS CARAŞ-SEVERIN - HCM CONSTANŢA 21-29

Sport 17 Octombrie 2013 / 00:00 617 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a confirmat calculul hârtiei în disputa din deplasare cu CS Caraş-Severin, din etapa a 7-a a Ligii Naţionale, impunându-se, aseară, cu scorul de 29-21 (16-10). După succesul din deplasare cu CSM Bucureşti, din runda precedentă, gazdele sperau la un nou rezultat pozitiv, chiar dacă porneau cu şansa a doua în faţa campioanei. HCM Constanţa şi-a luat rolul în serios încă din primele minute, dorind să nu mai facă niciun pas greşit în lupta pentru primul loc până la finele sezonului regulat. Constănţenii au dictat ritmul jocului, iar după primele 30 de minute aveau deja un avans de şase goluri, scor 16-10. Reşiţenii au avut însă un start excelent de repriză secundă, iar în min. 38 au dat impresia că pot relansa meciul, apropiindu-se la două lungimi, scor 17-15 pentru HCM. Constănţenii şi-au revenit la timp, scor 20-15 - în min. 43, diferenţă care a crescut cu zece minute înainte de final, 23-17 pentru campioana României. Gazdele au cedat complet în ultimele cinci minute, iar HCM s-a impus în final cu 29-21.

„Am început destul de bine meciul, iar Stănescu se poate spune că a făcut diferenţa prin cele douăsprezece intervenţii salvatoare din prima repriză. Au fost şi câteva momente de relaxare, dar nu am avut probleme în obţinerea victoriei. Echilibrul s-a menţinut până la 3-3, apoi ne-am desprins pe tabelă”, a declarat antrenorul secund al echipei constănţene, Alexandru Buligan.

Pentru HCM au marcat: Csepreghi 8g, Toma 5g, Criciotoiu 4g, Novanc, Stavrositu şi Sadoveac - câte 3g, Angelovski, Cristescu şi Buricea - câte 1g.

Într-o altă partidă disputată ieri, HC Odorhei - Pandurii Tg. Jiu 26-27. Celelalte meciuri ale etapei vor avea loc astăzi, după următorul program: Poli Timişoara - HCM Baia Mare (ora 17.00), Potaissa Turda - Ştiinţa Bacău (ora 17.30, Digi Sport 2), Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti (ora 18.00), Steaua Bucureşti - U. Bucovina Suceava (ora 18.00).

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 17p (golaveraj: 219-172), 2. Potaissa Turda 14p (171-143), 3. Dinamo Bucureşti 14p (165-153), 4. Ştiinţa Bacău 13p (163-140), 5. HC Odorhei 12p (212-203), 6. Pandurii Tg. Jiu 12p (175-185), 7. Poli Timişoara 9p (162-159), 8. CS Caraş-Severin 7p (169-184), 9. HCM Minaur Baia Mare 6p (139-152), 10. Steaua Bucureşti 3p (170-184), 11. U. Bucovina Suceava 3p (139-169), 12. CSM Bucureşti 0p (128-168).