Victorie în ultimul moment pentru Steaua

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manșa tur: STEAUA BUCUREȘTI - LUDOGORETS RAZGRAD 1-0

Sport 21 August 2014 / 00:00 478 accesări

Chipciu a adus victoria pentru campioana României în penultimul minut de joc al întâlnirii cu Ludogorets Razgrad, din manșa tur a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal, un succes care o plaseză pe Steaua în postura de favorită la calificarea în grupele UCL. Partida disputată marți seară pe Arena Națională din București a demonstrat că adversara Stelei a fost cea mai puternică... adversară posibilă primită la tragerea la sorți, victoria Stelei fiind cu atât mai importantă. Campioana României a dominat jocul în prima repriză, în care a avut câteva ocazii uriașe de a înscrie, printre care și un penalty (foarte ușor acordat) ratat de Chipciu. Dar atacantul Stelei s-a revanșat în repriza secundă, când - pe lângă alte două ocazii ratate - a reușit să înscrie, în final de meci, după o execuție splendidă, însă el va rata returul de miercuri, de la Sofia, fiind suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Bulgarii au avut și ei ocaziile lor, în special în repriza secundă, dar, pe ansamblu, victoria gazdelor este meritată. Scor final: Steaua București - Ludogorets Razgrad 1-0 (Chipciu 88). Antrenorul Constantin Gâlcă a folosit următorii jucători: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliță (cpt.), Breeveld - Adi Popa (83 G. Iancu), N. Stanciu (57 Keșeru), Sânmărtean (90 L. Filip) - Chipciu.

Rezultatele de marți seara din play-off-ul UCL: Steaua București - Ludogorets Razgrad 1-0 (Chipciu 88); Beșiktaș Istanbul - Arsenal Londra 0-0; SSC Napoli - Athletic Bilbao 1-1 (Higuain 68 / Muniain 41); FC Copenhaga - Bayer Leverkusen 2-3 (Jorgensen 9, Amartey 13 / Kiessling 5, Bellarabi 31, Son Heung-Min 42); Casino Salzburg - Malmo FF 2-1 (Schiemer 16, Soriano 54 / Forsberg 90).