Victorie, însă HCDS ratează calificarea în grupele Cupei EHF

În partida retur cu SC Magdeburg

Sport 26 Noiembrie 2017 / 20:20 1555 accesări

Partida dintre HC Dobrogea Sud și SC Magdeburg a oferit un spectacol handbalistic în Sala Sporturilor

Handbal Club Dobrogea Sud Constanța a fost la un pas de o performanță remarcabilă, duminică seară, în Sala Sporturilor. Din păcate, succesul la un gol din confruntarea cu formația germană SC Magdeburg, scor 27-26, după 15-15 la pauză, nu a fost suficient pentru o calificare în grupele Cupei EHF. Susținuți de un public numeros, care a umplut până la refuz tribunele, handbaliștii pregătiți de Sandu Iacob și Marko Isakovic nu au putut recupera în retur înfrângerea din prima manșă a turului al treilea preliminar al competiției europene, scor 25-27, astfel că cei care au sărbătorit în final calificarea au fost oaspeții.

Prima repriză a fost una cu echipa constănțeană încercând să obțină un avantaj important pe tabela de marcaj, însă de fiecare dată când HCDS s-a desprins la trei goluri, oaspeții au revenit și înainte de pauză au și egalat. După ce Magdeburg a condus cu 4-2, Dobrogea Sud a preluat conducerea pe tabela de marcaj, 6-4 și a avut 11-8, 13-10, 14-11 și 15-12. Handbaliștii constănțeni au început foarte bine partea a doua a jocului și s-au distanțat la cinci goluri, 25-20, în minutul 47, toată lumea sperând într-o calificare de răsunet. Nu a fost așa, pentru că ultimele zece minute au aparținut echipei adverse, care a recuperat pas cu pas și a pierdut la un singur gol, asigurându-și prezența în grupele Cupei EHF.

Pentru formația constănțeană au marcat Soare 6 goluri, Crnoglavac 6g, Malinovic 3g, Cutura 3g (2x7m), Vujovic 3g, Vujadinovic 2g, Toma 2g, Buricea 1g și Nistor 1g. Portarul Sijan a avut 12 intervenții.

Pentru HCDS urmează acum meciul din ultima etapă a turului Ligii Naționale de handbal masculin, programat vineri, 1 decembrie, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor, împotriva liderului, Steaua București.