Victorie la două goluri în Luxemburg pentru Viitorul

Fotbal / UEFA Europa League, primul tur de calificare, manşa tur

Sport 12 Iulie 2018 / 22:52 1026 accesări
Denis Drăguş a marcat primul gol european al Viitorului din acest sezon şi a obţinut şi lovitura de la 11 metri din care a marcat Ianis Hagi

Ocupanta locului 4 la finalul sezonului trecut în Liga 1, FC Viitorul, a pornit cu dreptul în actualul sezon, obţinând un succes absolut meritat în primul meci oficial susţinut în Luxemburg, în prima manşă a primului tur de calificare din UEFA Europa League. Chiar dacă au evoluat în deplasare, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au controlat întâlnirea cu Racing Union şi au câştigat cu scorul de 2-0, ratând în repriza a doua mai multe situaţii de gol. Viitorul s-a simţit ca acasă în Luxemburg, formaţia constănţeană fiind încurajată pe toată durata partidei de suporterii români veniţi special la acest joc.

Pe stadionul „Josy Barthel”, Denis Drăguş a marcat în minutul 23, cu o execuţie spectaculoasă pe spate de la marginea careului, profitând de ieşirea greşită a portarului Ruffier. Valentin Cojocaru a evitat egalarea în minutul 35, respingând în corner şutul periculos al lui Hennetier, la singura situaţie importantă a gazdelor. În repriza a doua, Ianis Hagi a fost la un pas de 2-0 în minutul 59, mingea şutată de la peste 30 de metri fiind trimisă în corner de portarul Ruffier, iar peste un minut balonul a fost expediat pe lângă poartă de căpitanul Viitorului, din marginea careului mic. Houri a fost şi el aproape de gol în minutul 66, după o schemă frumoasă a constănţenilor la o lovitură liberă din preajma careului. Drăguş a reluat spectaculos în minutul 76, dar nu l-a mai păcălit pe Ruffier, după care a obţinut o lovitură de la 11 metri fructificată de Ianis Hagi în minutul 82. Iar la 16 ani, în finalul partidei, Alexi Pitu a debutat în Europa, înlocuindu-l pe Ianis Hagi.

Rezultat final: Racing Union FC Luxemburg - FC Viitorul Constanţa 0-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Racing (antrenor Patrick Grettnich): Ruffier (cpt.) - Simon, M’Boup, Nyssen - Hennetier, Nouidra (87 Humbert), Osmanovic, Nakache, Birk - Da Mota (90 Sulejmani), Szimayer (79 Shala); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mailson Lima, Ţîru, Mladen, De Nooijer (78 Boboc) - Vl. Achim, T. Băluţă, Ţîru - Drăguş, I. Hagi (cpt.) (86 A. Pitu), Măţan (58 Houri). Cartonaşe galbene: M’Boup, Da Mota / I. Hagi. Meciul a fost arbitrat la centru de Alex Troleis (Insulele Feroe).

Întâlnirea retur se va disputa săptămâna viitoare, joi, 19 iulie, de la ora 18.00, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu.