Victorie muncită pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 16-a: SCM U. CRAIOVA - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 08 Februarie 2010 / 00:00 583 accesări

Deşi pornea favorită la Craiova, CS Volei 2004 Tomis Constanţa nu a avut o misiune uşoară cu oltencele. Partida din etapa a 16-a a Diviziei A1 la volei feminin, disputată în compania formaţiei locale SCM Universitatea, s-a încheiat cu 3:1 (22:25, 25:19, 25:23, 33:31) pentru constănţence, dar elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au muncit din greu pentru a obţine cele două puncte. După ce a cedat primul set, Tomis a părut că şi-a intrat în mână în setul doi şi trei. Gazdele nu s-au predat însă uşor, iar ultimul set a fost adjudecat de constănţence abia după 33:31! „Ştiam că nu va fi uşor la Craiova. A fost o săptămână încărcată, cu antrenamentele mai dificile, iar fetele nu au prins o zi foarte bună. Au jucat slab şi acest lucru a făcut ca meciul să fie mult mai greu”, a declarat antrenorul secund Constantin Alexe. Pentru Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Topic, Konecna şi Vujovic - libero; au mai jucat: Pristavu, Prisecaru şi Vîlcu. Cea mai importantă partidă a etapei, CSU Metal Galaţi - Dinamo Bucureşti, s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 3:2 (24:26, 26:24, 25:16, 22:25, 15:7). Celelalte rezultate ale etapei: Ştiinţa Bacău - IOR Bucureşti 3:0, Penicilina Iaşi - Unic Piatra Neamţ 3:2, CSM Sibiu - CSM Tg. Mureş 3:1, CSM 2007 Focşani - U. Cluj 0:3.