Victorie pentru Farul în cantonamentul din Italia

Sport 29 Iulie 2009 / 00:00 1118 accesări

Aflată într-un stagiu de pregătire în Italia, echipa pregătită de Marius Şumudică a susţinut aseară un prim joc amical. Constănţenii au dat piept cu Lucchese, o formaţie italiană nou-promovată în liga a patra, partida disputîndu-se pe un teren situat în baza sportivă de pregătire a gazdelor. Tehnicianul constănţean a început disputa în formula de joc pe care o va folosi şi în campionat, 4-2-3-1: Vlas - Măţel, I.Barbu, Şchiopu, Paşcovici - B.Andone, Fl.Pătraşcu - C.Matei, Chico, Cristocea - Ene. Prima repriză a fost dominată autoritar de constănţeni, care au ratat trei ocazii mari, însă scorul a rămas neschimbat pînă la pauză. La reluare, Şumudică a introdus toţi jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie, Buzea, Bubuleandră, Nanu, Păcuraru, Soare şi Leu. În minutul 65, Farul a reuşit să deschidă scorul dintr-o lovitură de pedeapsă acordată după un fault comis asupra lui Nanu şi transformată de Cosmin Matei. Pînă la final, scorul nu s-a mai modificat, astfel că formaţia de pe litoral s-a impus cu 1-0, obţinînd al şaselea succes în tot atîtea meciuri amicale disputate în această vară. La partidă au asistat şi Dejan Rusmir, Ben Teekloh, Kehinde Fatai şi Gaston Mendy, care au făcut joncţiunea cu lotul constănţean, după ce şi-au rezolvat problemele legate de viză. Cei patru vor fi folosiţi de Şumudică în al doilea amical din Italia, programat în această seară, împotriva formaţiei belgiene din liga secundă, Tubize.